Ściany oporowe a ochrona przed erozją gleby

Ściany oporowe to konstrukcje inżynierskie, które stosuje się powszechnie w budownictwie. Ich zadaniem jest zatrzymywanie, kontrolowanie albo rozpraszanie sił oddziałujących na strukturę. Są to solidnie wykonane, najczęściej bloki oporowe z betonu, które umieszcza się wzdłuż linii brzegowych albo na granicach terenów. Jak mur oporowy betonowy może powstrzymać erozję gleby? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Gdzie sprawdzają się ściany oporowe?

Do czego służą ściany oporowe? Jeżeli chcemy chronić wybrany obiekt przed erozją gleby, która występuje z różnych przyczyn (przede wszystkim w wyniku działania sił natury), teren musi zostać skonsolidowany albo odpowiednio wzmocniony.

Zależnie od rodzaju gleby określane jest maksymalne i minimalne dopuszczalne nachylenie terenu, aby można było na nim bezpiecznie postawić dom i w nim zamieszkać. Wyłącznie teren skalisty może mieć nachylenie do 90°. Solidnie i profesjonalnie wykonane mury oporowe, nie tylko pełne, ale też ażurowe, stanowią jedyne rozwiązanie, które jest w stanie zabezpieczyć teren z podatnością na osuwiska.

W czasie przygotowania planów i wykonywania obliczeń dla budowy tego typu konstrukcji konieczne jest uwzględnienie czynników takich jak:

  • wymiary fundamentów,
  • nacisk ziemi na mur,
  • odpowiednia klasa betonu,
  • dobrze dobrane zbrojenie.

Warto zauważyć, iż takie mury można wykonać z betonu albo bloczków (np. elka betonowa), rzadziej z drewna czy metalu.

Z jakich materiałów wykonywane są ściany oporowe?

Zależnie od wyglądu oraz od wymaganej wytrzymałości, wybierany jest właściwy typ materiału do zbudowania ścian oporowych. Ogólnie rzecz ujmując, można wyróżnić trzy typy takich konstrukcji:

  • wylewane konstrukcje żelbetowe,
  • wykonane z bloków betonowych,
  • ażurowe albo pełne słupy betonowe.

Ażurowe bloki betonowe https://www.rekers.pl/ można wykorzystać do zabezpieczenia łagodniejszych zboczy, a ich najważniejszą zaletą jest to, iż da się je wypełnić ziemią i obsadzić roślinnością, dzięki czemu tworzą tzw. zielony mur. Słupy betonowe używa się wszędzie tam, gdzie oczekiwany jest większy nacisk podłoża. Najbardziej wytrzymałą z konstrukcji, jest niewątpliwie pełny mur zrobiony z żelbetu.

Aby ściana oporowa pasowała idealnie pod względem estetycznym i stylistycznym do ogrodu oraz domu, można ją obłożyć dekoracyjnym sztucznym albo naturalnym kamieniem pod postacią łamanych kawałków, albo płyt. Można również zastosować łamane, puste bloczki, gdzie zostaną zasadzone kwiaty albo inna roślinność.

Często na takiej ścianie (szczególnie wykonanej z pełnego betonu) stosowana jest okładzina drewniana, taka jak belki układane poziomo albo pionowo czy perforowane płyty drewniane celem złagodzenia surowości betonu i wzbogacenia estetyki.

Podobne wpisy