Powietrzna pompa ciepła – jak działa i jakie daje korzyści?
Dlaczego montaż pomp ciepła staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem? Sprawiły to nie tylko programy rządowe, dzięki którym możemy uzyskać zwrot z inwestycji nawet do 90%. Pompa ciepła daje właścicielom małych i dużych obiektów mnóstwo korzyści.
Pompy ciepła powietrze – woda
Powietrzne pompy ciepła są w swojej budowie zbliżone do znanych klimatyzatorów typu split. Podstawowa różnica polega na tym, że jednostka wewnętrzna posiada wymiennik wodny realizujący ogrzewanie na równi z chłodzeniem domu. Wykorzystuje przy tym ogrzewanie podłogowe lub zwykłe kaloryfery, wraz z ciepłą wodą użytkową. Powietrzna pompa ciepła jako źródło energii odnawialnej wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu. Konstrukcja pompy ciepła składa się z: sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego i parownika. Czynnik chłodniczy stale krąży w układzie, pobierając ciepło na zewnątrz i oddając je w skraplaczu. Jeśli pompa posiada zintegrowaną funkcję chłodzenia, proces jest odwrócony – ciepło oddawane jest z wnętrza budynku na zewnątrz.
Zalety montażu pompy ciepła
Czy wiesz, że liczba pomp ciepła montowanych w Polsce rokrocznie się podwaja? Dzieje się tak, ponieważ przy budowie domu nie trzeba tworzyć kotłowni, kominów spalinowych i wentylacyjnych. Obniża się tym samym znacząco koszt inwestycji. Nie musimy również doprowadzać kosztowej instalacji gazowej do budynku. Oprócz ekonomicznego ogrzewania, otrzymujemy także funkcję chłodzenia domu. Dzięki rządowym programom wsparcia, możesz uzyskać do 90% zwrotu inwestycji.
To też niezwykle ciche urządzenie, które pracuje na poziomie 55 dB, słyszalnym dopiero z odległości 1-2 metrów. Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa i nie zajmuje wiele miejsce. Bez problemu zmieści się we wnęce pod schodami lub większej szafie. Nie wymagają stosowania żadnego paliwa stałego, nie brudzi się więc przy eksploatacji.
Koszty korzystania z pompy ciepła
Nie tylko zwrot pieniędzy z zakupu pompy ciepła pozwala na dużą oszczędność. Koszty eksploatacji zachęcają nawet najbardziej oszczędne osoby. Wysoka sprawność urządzeń gwarantuje nam ekonomiczne korzystanie z pomp ciepła. Przy stosunku mocy uzyskanej (ciepła) do pobranej z sieci elektrycznej moc potrzebna do pracy pompy ciepła to średnio 3,5-4,5 na rok. Ujmując to inaczej, kupując 1 kwh z sieci energetycznej zyskujemy około 4 kwh. W praktyce oznacza to, że całoroczny koszt ogrzewania z cwu nowo wybudowanego domu o metrażu 130m2 to 1600 – 1800 złotych. To dlatego ogrzewanie powietrzną pompą ciepła jest często wybierane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale we wszystkich segmentach budownictwie. Kościoły, szkoły, hale produkcyjne i hotele – pompa ciepła nada się do każdego wnętrza.
Wydajność pompy ciepła
Najwięcej o wydajności pompy ciepła mówi różnica temperatur dolnego i górnego źródła. Warto poznać jeszcze inne parametry pracy pomp ciepła. Współczynnik COP charakteryzuje efektywność działania sprzętu. Mówi on o stosunku ilości energii dostarczonej do pompy ciepła do ilości energii przez nią zużytej. Jeżeli COP wynosi 4, pompa ciepła wytworzy 4kwh ciepła zużywając 1 kwh energii elektrycznej. SCOP to z kolei współczynnik sezonowej efektywności. Pomoże obliczyć koszt ogrzewania budynku w sezonie grzewczym. SPF mówi o zużyciu energii w danym czasie, na konkretnej przestrzeni.
Wybierając pompę ciepła z problast.com.pl zyskasz pomoc fachowców nie tylko w montażu i obsłudze pompy ciepła. W ofercie znajduje się także pomoc w uzyskaniu zwrotu z rządowego programu zielona energia. Wykorzystaj okazję, by zmienić swój dom na lepsze.