Biokominek. Czemu warto zdecydować się na jego zakup?

Ceny opału w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. W połączeniu z coraz większą świadomością co do szkodliwości emitowanych przez nie spalin, sprawia to, że coraz częściej szukamy alternatyw dla tradycyjnego kominka. W tej roli sprawdzą się biokominki. Co warto o nich wiedzieć?

Biokominek wolnostojący – bezpieczne, oszczędne i ekologiczne spalania paliwa

Poza względami finansowymi i ekologicznymi, za wyborem biokominka przemawia też bezpieczeństwo jego eksploatacji. Montaż biokominka nie wymaga zmian w konstrukcji domu, bo spaliny wytwarzane w trakcie spalania etanolu nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. By się ich pozbyć, wystarczy regularnie wietrzyć dane pomieszczenie. W związku z tym budynek nie musi spełniać określonych norm, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Zakup paliwa do biokominków nie jest dużym wydatkiem, co, biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen nośników energii i prognozowane dalsze podwyżki, stanowi ważny argument przemawiający za wyborem tego rozwiązania.   

Biokominki wiszące, wolnostojące czy do zabudowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze biokominka?

W szerokiej ofercie producentów i dystrybutorów każdy inwestor znajdzie biokominek dopasowany do swoich potrzeb. Najważniejszy sposób podziału pod uwagę bierze konstrukcję danego modelu i związany z nią sposób montażu. Pod tym względem wyróżniamy przede wszystkim:  

  • biokominki do zabudowy: montowane bezpośrednio we wnęce na tradycyjny kominek. Najlepiej sprawdzają się w domach przystosowanych do montażu kominka, ale zabudowę można też wykonać samodzielnie. Doskonale wyglądają w klasycznych wnętrzach;
  • biokominki ścienne: zawieszane na ścianie za pomocą specjalnych mocowań, w sposób podobny do półek wiszących do telewizorów. Cechuje je duża uniwersalność – mogą być montowane we właściwie każdym wnętrzu;
  • biokominki wolnostojące: zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, co umożliwia ich łatwe i szybkie przenoszenie. Szczególnym typem są biokominki stołowe, przeznaczone do użytku bezpośrednio na blacie stołu lub ławy. 

Ekologiczny kominek – jaki design? Szeroki wybór biokominków – z łatwością dopasujesz go do swojego wnętrza

Poszczególne biokominki różnią się między sobą nie tylko rodzajem konstrukcji, ale też projektami. Większość modeli jest zaprojektowana w nowoczesny sposób, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do minimalistycznych, współczesnych aranżacji. Warto jednak odnotować, że w żadnym wypadku nie jest to regułą. Miłośnicy starej szkoły wnętrzarstwa zainteresowani zaletami biokominków na pewno znajdą propozycje, które trafią w ich gusta.    

Biokominek ścienny – rodzaj kominka idealny do nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeń

Jak już wspomnieliśmy, biokominek wiszący to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Dzięki szerokiej gamie wzorów, bez trudu znajdziecie model, który świetnie połączy się z waszym wnętrzem – bez względu na to, czy jest ono zaaranżowane w stylu skandynawskim, loftowym, czy boho. Na zakup jednego z nich warto zdecydować się również ze względu na nieskomplikowany montaż. Sprowadza się on do nawiercenia otworów i instalacji mocowań za pomocą kołków. Stosunkowo niewielka waga biokominka sprawia, że nie obciąża on nadmiernie ściany.   

Biokominek wiszący czy do zabudowy? Co wybrać do klasycznie urządzonego wnętrza?

Jeśli w waszym domu jest już zamontowany biokominek, ale myśląc o ochronie środowiska lub w trosce o niższe rachunki szukacie dla niego alternatywy, postawcie na model do zabudowy. Możecie umieścić go we wnęce po kominku, dzięki czemu nie zaburzycie aranżacji pomieszczenia. 

Podobne wpisy