Nawóz do pelargonii – jak i kiedy go stosować?

Obficie kwitnące pelargonie stają się ozdobą każdego ogrodu lub tarasu. Odpowiedni nawóz do pelargonii pozwoli im osiągnąć pełen rozkwit. Co powinien taki środek zawierać i kiedy go użyć?

Pelargonie – wymagające okazy spośród roślin kwitnących

Pelargonie potrzebują żyznej gleby, z drugiej jednak strony przy nadmiarze azotu, a jednocześnie zbyt małej dawce fosforu oraz potasu, rosną wybujałe, łatwo się łamią i gorzej kwitną. Szkoda tracić okazje, by podziwiać bujne kwiaty pelargonii – dlatego skupimy się na odpowiednim nawożeniu. Dotyczy ono wszystkich grup pelargonii: rabatowych, bluszczolistnych, wielkokwiatowych oraz pachnących.

Przede wszystkim nawóz do pelargonii musi zawierać azot w prawidłowych proporcjach, jako podstawowy budulec roślin. Pelargonie potrzebują go najwięcej do zakwitnięcia. Z kolei bor jest niezbędny do transportu związków organicznych w tkankach. W niewielkich ilościach pelargonie wymagają go przez cały sezon wegetacyjny. Potas przedłuża ich kwitnienie i pozwala lepiej przetrwać susze. Magnez jest niezbędny do przyswajania azotu. Koniecznie w nawozie musi się też znaleźć mangan, miedź, żelazo i molibden.

Kiedy nawozić pelargonie?

Pelargonie to rośliny wieloletnie, które przy zachowaniu odpowiednich warunków zimowania zakwitną bujnie na wiosnę. Najlepiej nadają się do tego garaże lub pomieszczenia gospodarcze o temp. 10-15 °C. W cieplejszych warunkach pelargonie wysychają i atakują je choroby grzybicze. Nawożenie pelargonii zimujących należy zacząć po 5-6 tygodniach od ukorzenienia sadzonek. Następnie można je zasilać co tydzień.

Po kupnie i przesadzeniu do większych doniczek ukorzenionych pelargonii można zacząć dodawanie nawozu po 1-2 tygodniach. Do regularnego nawożenia pelargonii trzeba się przyzwyczaić – najlepiej robić to co tydzień. Jeżeli chcesz przezimować pelargonie, zakończ nawożenie już w sierpniu, by rośliny zdążyły się przygotować do wegetacji. Jeżeli po sezonie pelargonie mają zostać wyrzucone, nawożenie można kontynuować do pierwszych przymrozków. Składniki pokarmowe pozwolą dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami.

Czym nawozić pelargonie?

Nawóz do pelargonii może być granulowany lub w płynnym koncentracie. Nawóz granulowany rozpuszcza się dłużej, powoli uwalniając pełen skład substancji odżywczych do gleby. Za to nawozy płynne możesz dokładnie odmierzyć i zastosować w razie potrzeby. Płynny nawóz do pelargonii rozpuszcza się w danej ilości wody w konewce, którą następnie podlewa się rośliny kwitnące i rozwijające się. Nawożenie pelargonii ułatwiają specjalne wylewki z dozowaniem.

Z kolei nawozy sypane to sensowne rozwiązanie, gdy pelargonie są umieszczone w słabo dostępnych miejscach, np. zawieszone na ściance altan czy domów. Po posadzeniu roślin można również zainwestować w nawóz w formie ampułki, która po ułamaniu powoli uwalnia pełen zestaw składników pokarmowych. Eliksir po dostaniu się do podłoża, przyspiesza wchłanianie substancji odżywczych dzięki specjalnemu aktywatorowi metabolicznemu.

Obfite kwitnienie i mocne pędy

Zdrowe pelargonie mają silnie wybarwione liście i liczne pąki kwiatowe. Kwiaty są mają mocny kolor, są okazałe, z prawidłowymi płatkami. Często jest ich tak dużo, że prawie nie widać liści. U słabo odżywionych pelargonii, brak azotu można poznać po bladych liściach i słabym wzroście. Z drugiej strony, nadmiar azotu przy zbyt małej ilości fosforu i potasu skutkuje słabym kwitnieniem. Pamiętaj, że niedożywione pelargonie są bardziej podatne na choroby i szkodniki. By nie obumarły, warto zastosować specjalistyczny nawóz.

Podobne wpisy