Na co zwrócić uwagę szukając domu energooszczędnego?

Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej oraz źródeł ciepła coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne. Taki rodzaj budynku różni się od tego wykonanego w technologii tradycyjnej rozwiązaniami instalacyjnymi czy izolacją budynków. Stosowanie rozwiązań energooszczędnych staje się jednak nie tylko opcją, ale wręcz wymogiem przepisów prawa budowlanego. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jakie warunki musi spełniać budynek, by mógł być określony jako energooszczędny.

Co to jest dom energooszczędny?

Projekty domu energooszczędnego powinny uwzględniać jak najniższe zużycie energii, z jednoczesnym maksymalnym ograniczeniem strat ciepła. O tym ile energii jest potrzebne do użytkowania domu, w przebiegu roku mówi wskaźnik EP. Współczynnik ten określony jest w charakterystyce energetycznej budynku, od 1 stycznia 2021 roku jego maksymalna wartość nie powinna przekraczać 70 kWh (m²/rok).

Projekty domów energooszczędnych przewidują możliwość zastosowania zarówno technologii murowanej, jak i drewnianej. Najważniejszym czynnikiem są wykorzystane materiały, a nie ilość warstw. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dokładność i precyzję wykonywania prac budowlanych. Brak staranności w wykonaniu izolacji termicznej może spowodować powstanie mostków termicznych, co wiąże się z dużymi startami ciepła.

Istotnym czynnikiem wyróżniającym budynki energooszczędne jest ich bryła, najbardziej optymalnym kształtem wydaje się być sześcian. Ten rodzaj konstrukcji minimalizuje ilość narożników. Większość projektów tworzonych jest na rzucie prostokąta z dachem jedno lub dwuspadowym. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania mostków cieplnych, z reguły budynek nie posiada balkonów, wykuszy i lukarn. Większość projektów przewiduje poddasze użytkowe lub co najmniej 2 piętra, ze względu na to, że tego typu budynki wykazują mniejsze straty ciepła, przeliczając je na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Wynika to z faktu, że za największe straty ciepła odpowiada dach, który w projektach parterowych ma większą powierzchnię. MURATOR ma w swojej ofercie różnorodne projekty domów energooszczędnych, dzięki temu możliwe jest dobranie idealnej bryły budynku dla potrzeb inwestora.

Jak poprawić energooszczędność budynku?

Aby zmniejszyć zużycie energii w budynku, niezależnie od technologii, w jakiej został on wykonany, należy w odpowiedni sposób usytuować go na działce. Większość przeszklenia powinna znajdować się w częściach dziennych domu, a te z kolei powinny być umieszczone po stronie południowej. Natomiast pomieszczenia nocne i techniczne, powinny mieć minimalną ilość okien czy przeszkleń i znajdować się na północnej ścianie budynku. Takie usytuowanie pozwala na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego zarówno do oświetlenia pomieszczeń, jak i ich ogrzania.

Wybór odpowiedniego projektu powinien być poprzedzony analizą potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Istotne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, tak by nie ogrzewać nieużywanych lub sporadycznie używanych pomieszczeń.

Aby budynek był energooszczędny, konieczne jest również zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła i energii. Dobrze jest wybrać niskoemisyjne systemy ciepłownicze. Najczęściej oparte są one na odnawialnych źródłach energii. Jednym z najbardziej popularnych systemów, jest fotowoltaika, która przetwarza energię ze słońca. Do ogrzewania domów energooszczędnych wykorzystać można pompę ciepła. Wiele projektów uwzględnia również wentylację mechaniczną z rekuperacją, pomaga ona odzyskiwać ciepło oraz zapewnia odpowiedni klimat w pomieszczeniach.

Zdjęcie: Przykładowy projekt domu z kolekcji MURATORA – Projekt M253 Szczęśliwy z arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Podobne wpisy