Teleskopy gazowe – charakterystyka i zastosowanie
Teleskopy gazowe bardzo często stosowane są w różnego rodzaju klapach, drzwiach i elementach podnoszonych. Wspomagają technologiczne rozwiązania nie tylko w samochodach ale i zaawansowanych maszynach produkcyjnych.
Teleskop gazowy – charakterystyka
Teleskop gazowy, zwany też sprężyną gazową lub siłownikiem gazowym, to urządzenie znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej stosuje się go w maszynach, samochodach oraz różnych instalacjach np. okiennych. Teleskopy gazowe wykorzystuje się głównie w elementach podnoszonych, które są przez nie wspomagane. To wspomaganie może przyjmować różną postać:
– tłumienie i spowalnianie opuszczanego elementu,
– utrzymywanie elementu w jednej pozycji,
– podnoszenie danego elementu.
Sprężyny gazowe wypełnione są gazem naturalnym. Teleskopy gazowe z hydraulicznym tłumieniem wypełnione są olejem redukującym prędkość posuwu tłoczyska (w położeniu krańcowym). Optymalna temperatura w której sprężyny gazowe mogą prawidłowo pracować to -20˚C do +80˚C.
Zalety teleskopów gazowych
Teleskopy gazowe to produkty o bardzo prostej konstrukcji. Można je zamontować w dowolnej pozycji uzależnionej od konkretnej aplikacji. Istotna zaletą jest również opcja zastosowania tłumienia przy rozciąganiu (amortyzacji hydraulicznej). Teleskopy gazowe nie potrzebują żadnego zasialania (elektrycznego lub poprzez sprężone powietrze). W przeciwieństwie do rozwiązań akumulatorowych oraz elektrycznych, teleskopy gazowe cechują się bardzo niską awaryjnością. Są również stosunkowo tańsze od pozostałych rozwiązań.
Z siłowników gazowych korzysta się przy wielu różnych konstrukcjach. Poza branżą motoryzacyjną, bardzo często możemy spotkać tego typu elementy w wózkach widłowych, koparkach, ładowarkach i spycharkach. Ich prosta budowa, niska awaryjność oraz duży stopień powtarzalności pracy sprawiają, że stają się one bardzo popularne i posiadają szerokie zastosowanie. Zakup dobrej jakości teleskopów gazowych pochodzących od sprawdzonego producenta to gwarancja niezawodności i długiej żywotności tego typu elementów.