Dezodoryzacja powietrza – co to jest?
Odór unoszący się w powietrzu może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, a nawet codzienne funkcjonowanie. Zamiast znosić nieprzyjemny zapach, warto pomyśleć o przeprowadzeniu zabiegu dezodoryzacji. O tym, czym jest, na czym polega i kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania dowiesz się z poniższego artykułu.
Dlaczego odory utrudniają nam codzienne funkcjonowanie?
Zapach, który nas otacza odpowiada poniekąd za nasze ogólne samopoczucie. Sprawę z tego doskonale zdają sobie marketingowcy, którzy wykorzystują nasz zmysł i rozpylają w sklepach czy galeriach handlowych substancje, które sprawiają, że czujemy się dobrze i chętniej je odwiedzamy. Inaczej jest w przypadku odorów. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym unoszą się nieprzyjemne zapachy wpływa niekorzystnie na nasze ogólne samopoczucie. Sprawia, że stajemy się nerwowi, boli nas głowa, męczą duszności, kaszel a niekiedy też bezsenność. Dlatego, jeżeli odór przeszkadza nam np. w miejscu pracy, warto rozważyć zabieg dezodoryzacji.
Dezodoryzacja – co to jest?
Najprościej mówiąc, dezodoryzacja to zabieg, który pomaga usunąć z różnego rodzaju pomieszczeń nieprzyjemne zapachy – oczyszczanie powietrza procesowego. Jej niewątpliwą zaletą, w odniesieniu do popularnych odświeżaczy powietrza w sprayu, jest skuteczne usuwanie odoru z pomieszczenia, a nie jego chwilowe maskowanie.
Jak wygląda zabieg dezodoryzacji?
Zadanie to najlepiej zlecić doświadczonej firmie, wyposażonej w specjalny sprzęt, która skutecznie wyeliminuje problem nieprzyjemnego zapachu. Jedną z podstawowych metod pozbywania się z pomieszczenia odoru jest usunięcie wszelkich przedmiotów, które mogą być jego źródłem, a jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas najczęściej stara się przekształcić go w bezwonną formę. Jeżeli żadna z powyższych metod nie przynosi skutku, wówczas konieczne jest rozpylenie w pomieszczeniu środków maskujących, które mają na celu zmniejszenie intensywności zapachu.
Metody dezodoryzacji
Dezodoryzacja przy pomocy ozonu – sprawia, że z powietrza usuwane są cząstki organiczne i chemiczne. Co więcej, ozonowane wnętrze jest też dodatkowo dezynfekowane. Przy zabiegu tym często pomocniczo wykorzystuje się też promieniowanie UV. Opryskiwanie – polega na rozpyleniu w pomieszczeniu specjalnej substancji, która skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy. Efekt tego zabiegu jest natychmiastowy, jednak po jego wykonaniu nie powinno się przebywać w poddanym mu pomieszczeniu przez kolejnych 12 godzin. Zamgławianie ULV – polega na wypełnieniu pomieszczenia mgłą chemiczną.
Dezodoryzacja za pomocą specjalistycznych filtrów węglowych lub aparatów absorpcyjnych – wykorzystywana najczęściej w szeroko rozumianej produkcji przemysłowej lub spożywczej.
Warto wiedzieć, że dezodoryzacja powietrza, jest w stanie skutecznie ograniczyć nieprzyjemną woń, a niekiedy nawet całkowicie ją wyeliminować, ale zadanie to najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, posiadającej duże doświadczenie w zwalczaniu odorów różnego pochodzenia.