Czy beton samozagęszczalny wymaga wibrowania?
Beton samozagęszczalny jest wykorzystywany przede wszystkim w celu przyspieszenia wykonywania konstrukcji. Jego zastosowanie ma wiele zalet, wśród których wymienia się m.in. brak konieczności wibrowania. Znaczenie ułatwia i przyspiesza to różne prace. Poza tym produkt wyróżnia się innymi cechami, które wpływają na jego popularność. Zapoznaj się z poniższym artykułem, by poznać najważniejsze zalety betonu samozagęszczalnego.
Produkt można spotkać także pod nazwą SCC. Do jego produkcji wykorzystuje się kruszywa kwarcowe oraz bazaltowe. Jego istotną zaletą jest to, że przyspiesza wykonywanie różnych konstrukcji. Mimo krótszego czasu jakość nie jest gorsza, wręcz przeciwnie – efekt okazuje się zadowalający. Nie powstają na nim żadne pęcherzyki czy inne zniekształcenia. Bardzo ważne jest również to, że beton samozagęszczalny nie wymaga wibrowania. Dzięki temu nie trzeba zatrudniać dodatkowych pracowników i wykorzystywać maszyn zużywających dużo prądu, co prowadzi do zmniejszenia kosztów realizacji projektu.
Brak konieczności wibrowania ułatwia wykonywanie prac również z tego względu, że nie trzeba w tym celu stosować głośnych zagęszczarek, w związku z czym roboty można przeprowadzać nawet wieczorem. Jest to bardzo istotne szczególnie latem, gdy w ciągu dnia panują upały – tłumaczy pracownik firmy Immerbau specjalizującej się w produkcji materiałów budowlanych.
Podczas jakich prac wykorzystuje się beton samozagęszczalny?
Beton samozagęszczalny można wykorzystywać podczas różnych prac. Najczęściej stosowany jest do tworzenia prefabrykatów, które wchodzą w skład ścian, mostów oraz podpór. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by używać go do konstrukcji wyróżniających się nieregularnym kształtem. Nawet najbardziej skomplikowane kształty nie przeszkadzają, żeby stosować ten produkt. Co ciekawe, można go używać też w przypadku gęstego zbrojenia. Beton samozagęszczalny sprawdza się również w konstrukcjach, które są bezpośrednio obciążone ruchem. Można za jego pomocą wypełniać ubytki w powierzchniach.
Przed zastosowaniem tego produktu należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – przed jego wylaniem konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie deskowania środkami antyadhezyjnymi. Dzięki temu beton na pewno do nich nie przylgnie. W przypadku sporych rozmiarów elementów warto powoli wylewać beton. Liczne zalety produktu sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany w różnych pracach. Jego koszt okazuje się nieco wyższy niż cena standardowego betonu, ale krótszy czas wykonywania projektu sprawia, że jego wykorzystywanie jest bardziej opłacalne. Ostateczne koszty prac są porównywalne, a zaoszczędzone zostaje dużo czasu.