Jak sporządzić dobry kosztorys prac remontowych?
Każdy z nas przynajmniej raz musiał stawić czoła większemu lub mniejszemu remontami. Ile razy było tak, że któryś z wydatków nie został przewidziany? Brak odpowiedniej ilości płytek, niewystarczająca ilość kleju, gładź, która nie znalazła się w liście rzeczy do kupienia… Bez wątpienia kosztorys prac remontowych to bardzo ważny etap podczas planowania zmian w wyglądzie wewnątrz swojego domu, mieszkania czy biura. Jak się do niego zabrać?
Co wchodzi w skład kosztorysu?
Profesjonalny kosztorys remontu przedstawiony przez pracownika firmy remontowo-budowlanej będzie przedstawiać specyfikację wszystkich kosztów, które musi ponieść zleceniodawca podczas prac. Może oczywiście zawierać mniej lub więćej szczegółów, skupiać się na czysto fachowych produktach jak kleje, farby czy płytki, a także zawierać również konkretne elementy wyposażenia i dekoracji, jak lampy, sofa czy dywany. Zwykle jednak kosztorys prac remontowych do mieszkania jest szkicem, w którym znaleźć można podstawowe informacje o niezbędnych produktach do przeprowadzenia remontu. Rozróżnić można następujące rodzaje kosztów:
- cena za sztukę konkretnych przedmiotów, np. gniazdka elektrycznego,
- cena za metr np. listew przypodłogowych, tapety,
- cena za metr kwadratowy glazury, terakoty, płytek, farby.
W bardziej szczegółowych kosztorysach prac remontowych w biurze czy lokalach usługowych korzysta się ze znormalizowanego opisu zużycia nakładów RMS, gdzie:
- R – oznacza roboczogodziny (czas, który musi poświęcić ekipa na prace),
- M – koszty materiałów (np. płytek, farb, paneli),
- S – koszt sprzętu (np. wkrętarki, młota).
Od czego zacząć kosztorys remontu?
Przeprowadzenie remontu mieszkania, domu czy innego lokalu nie jest proste, jednak dobry kosztorys prac remontowych wiele ułatwia. Pozwala oszacować zapotrzebowanie finansowe, zrobić przemyślane zakupy, a nawet zaplanować wszystkie czynności . W końcu na podstawie kosztorysu widać wyraźnie, jakie prace będą wykonywane w mieszkaniu. Od czego zacząć przygotowywanie kosztorysu remontu? Jak mówi pracownik firmy remontowo-budowlanej z Elbląga PW Marko:
Podstawą podczas sporządzania kosztorysów remontu jest dokładne określenie powierzchni każdego pomieszczenia. Mowa tutaj zarówno o podłodze, jeśli będzie układana na niej nowa posadzka, jak i ścianach, jeśli będą malowane lub tapetowane. Następnie należy określić standard wykończenia. Najczęściej jest to średni standard, do którego dobiera się ogólnodostępne materiały budowlane znajdujące się w środkowej półce cenowej. Wszystkie potrzebne materiały przelicza się na zapotrzebowanie w metrach (długości lub kwadratowych w zależności od przedmiotów) wraz z zachowaniem 10-20% marginesu błędów. Mowa tutaj o ilości paneli, płytek, farb, kleju, gładzi itp. Dobrze, jeśli nadmiar materiałów budowlanych po remoncie można oddać do sklepu. Niektóre firmy oferują taką możliwość. Oprócz tego należy wyznaczyć konkretną długość okablowania, a także liczbę pojedynczych elementów jak gniazdka, drzwi, futryny, armatura łazienkowa. Do wszystkiego można też doliczyć koszt mebli oraz dekoracji, chociaż jest to bardziej podglądowe dla właścicieli – ekipa remontowa może co najwyżej pomóc w montażu.
Oprócz tego kosztorys należy rozpocząć od estymacji nakładów finansowych na pomieszczenia, które będą najbardziej kosztowne. Kolejne etapy przygotowania wyceny to pomieszczenia wymagające mniej nakładów. Zazwyczaj najdroższe są kuchnia oraz łazienka, później salon, sypialnie. Przedpokój jest stosunkowo najtańszy, chyba że w grę wchodzą duże szafy w zabudowie. Jednak są to koszty dodatkowe, wchodzące w kosztorys wyposażenia, a nie samego remontu.
Prace remontowe a pomoc architekta
Ludzie podczas remontu często korzystają z usług ekipy remontowo-budowlanej, wypożyczalni narzędzi, a także konsultacji w sklepach budowlanych. Warto również zainteresować się usługami architekta. Aby dzielnie i bezproblemowo przejść przez wszystkie etapy całego przedsięwzięcia, warto znaleźć osobę, która pomoże oszacować zakres prac, które należy przeprowadzić w domu. Możliwości jest kilka. Można całkowicie zaufać ekipie remontowo-budowlanej. I nie ma w tym nic złego, ponieważ nikt nie zna się tak na cenach materiałów budowlanych jak oni. O dodatkową pomoc też można poprosić architekta. Być może nie wyceni on kosztów gładzi czy klejów, ale zobrazuje przyszły wygląd mieszkania czy domu, stworzy potrzebną listę materiałów, mebli i elementów dekoracyjnych i pozwoli oszacować, ile będzie dokładnie kosztowało całe przedsięwzięcie – nie tylko prace remontowe, ale również wykończeniowe i dekoracyjne.