Jak pozbyć się brudnej wody z zalanej piwnicy?

Zalanie piwnicy lub niższej kondygnacji budynku może niespodziewanie dotknąć nas w różnych sytuacjach. Pęknięta rura, ulewny deszcz lub lokalne podtopienia, to prawdziwa zmora. Nikt z nas nie jest raczej przygotowany na takie wypadki, a mierzenie się ze skutkami zalania nie należy do przyjemnych doświadczeń. Wdzierająca się woda może uszkodzić sprzęty przechowywane w pomieszczeniu, w którym doszło do podtopienia. Dlatego im szybciej uda się nam skutecznie pozbyć wody i osuszyć teren, tym mniejsze straty poniesiemy. Jak zatem skutecznie to zrobić?

Pompy szlamowe — sposób na pozbycie się brudnej wody

Woda, która zalała naszą piwnicę lub garaż jest zazwyczaj wymieszana z błotem, gałęziami, kamieniami, a także innymi zanieczyszczeniami zebranymi z ulicy. Powoduje to, że powstaje gęsty szlam, który jest trudny do usunięcia tradycyjnymi sposobami, chociażby przez ręczne wylewanie wody wiadrami. Usuwanie zanieczyszczeń w takich warunkach może stanowić spore wyzwanie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie pompa do szlamów. Moc, z jaką pracuje, jest dostosowana do gęstości cieczy, którą musimy wypompować. Do zalanych pomieszczeń może posłużyć nam wypożyczona pompa do szlamów. Firmy, które oferują taką usługę, mają zazwyczaj w swojej ofercie kilka różnych rodzai tego sprzętu. Jeśli mieszkamy w miejscu, w którym jesteśmy narażeni na częstsze tego typu problemy, warto też w taki sprzęt zainwestować i kupić urządzenie do prywatnego użytku.  

Należy pamiętać, że w przypadku zalań liczy się przede wszystkim czas. Dlatego skorzystanie z pompy do szlamu może uratować nasz dobytek przed nieodwracalnym zniszczeniem. Szybkie pozbycie się wody powoduje, że nie wnika ona w zakamarki i głębokie warstwy przechowywanych w pomieszczeniu przedmiotów, co daje szansę na zminimalizowanie strat. 

Pompa do szlamów — sposób na skuteczne osuszanie pomieszczeń

Moc pompy, która ma zostać użyta do osuszania, musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia oraz ilości wody, która się w nim znalazła. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest ilość litrów wypompowywanej wody na minutę pracy. Ważna jest także wysokość, na którą pompa wypompowuje wodę. Jeśli wybierzemy pompę o wydajności kilkuset litrów na minutę powoli to nam na osuszenie pojedynczego pomieszczenia typu piwnica lub garaż. Jeśli jednak mamy do osuszenia więcej niż jedno zalane pomieszczenie, to powinniśmy szukać znacznie wydajniejszych urządzeń. Optymalna moc pracy może sięgać nawet 1000 litrów na minutę. Przy pracy pompy istotna będzie zarówno jej wydajność, jak i łatwość przemieszczania tego dosyć ciężkiego urządzenia. 

Pompy szlamowe wykonane są często ze stali nierdzewnej, przez co mimo stałego kontaktu z wodą przez długi czas zachowują swoją żywotność i szczelność. Sama konstrukcja pompy powinna nas interesować na równi z zastosowanym napędem, który wpływa na pracę urządzenia. Do wyboru mamy pompy elektryczne i spalinowe. Jeśli użyjemy do pompowania szlamu pompy elektrycznej, jej działanie będzie dosyć ciche. Wymagają jednak podłączenia do prądu, co może stanowić problem podczas trudnych warunków atmosferycznych takich jak ulewy. Pompy spalinowe do swojego działania potrzebują odpowiedniego paliwa. Nie mogą być używane wewnątrz budynku. Pracują też dużo głośniej. Ich największym plusem jest to, że pompa spalinowa ma swój własny silnik, nie potrzebuje więc zewnętrznego źródła energii. Może być zatem z powodzeniem używana, nawet gdy nie mamy dostępu do elektryczności. 

Podobne wpisy