Agregaty tynkarskie – na czym polega tynkowanie maszynowe?
Tynkowanie maszynowe jest jedną z popularnych prac, jakie prowadzone są na placach budów i w trakcie remontów. Na czym dokładnie polega tynkowanie maszynowe? Jakie ma ono zalety? Sprawdź najważniejsze informacje o tynkowaniu maszynowym i zobacz, czy przyda się ono także w przypadku Twojej inwestycji!
Jak prowadzi się prace tynkarskie?
Pod pojęciem tynkowania znajduje się rodzaj prac, które polegają na nakładaniu tynków na powierzchnie – ściany, sufity. Zastosowanie tynków powala na ich dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a także podnosi ich estetykę.
Prace tynkarskie prowadzone są dzisiaj z wykorzystaniem dwóch technik – tynkowania ręcznego oraz tynkowania maszynowego. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem nakładania tynków.
Tynkowanie maszynowe – jak przebiega?
Procesem tynkowania maszynowego nazywa się tynkowanie prowadzone z użyciem agregatu tynkarskiego. Jest to rodzaj sprzętu, który pozwala na wymieszanie mieszanki do tynkowania oraz nałożenie jej na powierzchnię.
Agregaty tynkarskie są urządzeniami, które zbudowane są z pojemnika, w którym umieszcza się mieszankę tynkarską, pompy wodnej, która pompuje wodę do pojemnika, mieszadła, które miesza tynk.
Następnie gotowy tynk jest nakładany na powierzchnię za pomocą pompy oraz lancy i węża. Pracownik trzymający lancę natryskuje wymieszany tynk, dlatego nie ma potrzeby nakładania go w tradycyjny sposób. Tynk od razu wygładzany jest przez drugiego pracownika, dzięki czemu prace odbywają się bardzo szybko i łatwo.
Na polskim rynku działają renomowani producenci agregatów tynkarskich. Na uwagę zasługują między innymi agregaty tynkarskie Małek – firmy specjalizującej się w produkcji i sprzedaży urządzeń wspomagających prace budowlane i wykończeniowe. W jej ofercie można znaleźć wysokiej klasy agregaty tynkarskie, a także silomaty pozwalające na doprowadzanie do agregatów materiałów wprost z silosów.
Tynki maszynowe – rodzaje
Maszyny do tynkowania, czyli agregaty tynkarskie współpracują z różnymi typami tynków, dlatego mogą być one używane podczas wielu prac.
Za pomocą agregatów tynkarskich można nakładać:
- tynki wapienne
- tynki wapienno-cementowe
- tynki gipsowo-wapienne
- tynki gipsowe
- tynki akrylowe
- tynki tłumiące
Poza tynkowaniem agregaty tynkarskie mogą być również używane z innymi typami materiałów, na przykład:
- zaprawa klejowa
- zaprawa zbrojeniowa
- zaprawa murarska
- cement
- wylewki maszynowe
- zaprawa szczelinowa
Kiedy warto zdecydować się na tynkowanie maszynowe?
Tynkowanie maszynowe ma bardzo szerokie zastosowanie, co przekłada się na jego dużą popularność w branży budowlanej i wykończeniowej.
Najczęściej tynkowanie maszynowe jest prowadzone w przypadku dużych inwestycji budowanych, między innym podczas budowy obiektów mieszkalnych wielorodzinnych, obiektów przemysłowych, komercyjnych czy użytkowych. To właśnie wtedy prace z użyciem agregatów tynkarskich mogą odbywać się najszybciej i najtaniej.
Ponadto tynkowanie maszynowe może być także używane w pracach podczas budowy i remontu domów jednorodzinnych. Najbardziej jest ono opłacalne w przypadku prac na dużych powierzchniach, czyli wtedy, gdy wykańcza się nowy dom lub też remontuje go kompleksowo.
Gdzie zamówić tynkowanie maszynowe?
Usługi jak tynkowanie maszynowe można obecnie zamawiać w wielu firmach, które dysponują odpowiednim zapleczem przeznaczonym do prowadzenia prac tego typu.
Z ofertami firm wykonujących tynki maszynowe można zapoznać się bliżej online. Warto pamiętać o tym, że ze względu na duże zainteresowanie ofertami tynkowania należy wykonać wcześniejszą rezerwację usługi na dogodny termin.
Za zabieg higienizacji składający się ze skalingu, piaskowania oraz z lakierowania zębów najczęściej należy zapłacić od około 200 do 300 złotych w prywatnym gabinecie.