Co należy rozumieć pod pojęciem punktów elektrycznych?

Dobrze jest znać podstawy funkcjonowania różnych instalacji domowych, aby późniejsze ewentualne naprawy mogły sprawniej przebiec. Jednym z pojęć kryjących się przy instalacjach elektrycznych, czyli skomplikowanej sieci przewodów o różnych grubościach, ukrytych głęboko wewnątrz ścian, podłóg i sufitów są punkty elektryczne. Owo pojęcie jest podstawowym elementem tej sieci i stosunkowo trudne do zdefiniowania.

Czym są punkty elektryczne?

Znajomość pojęcia punktu elektrycznego jest o tyle istotne, że na ich podstawie są często wyceniane koszty danej instalacji elektrycznej. Zasada jest prosta: im więcej punktów w danej sieci, tym droższe jej wykonanie.

Punkty elektryczne składają się z kilku elementów: gniazda 1-fazowego, wypustu oświetleniowego, przełącznika schodowego lub krzyżowego, zasilań gniazda siłowego 400 V, dodatkowych rozdzielni w domu wolnostojącym, innych urządzeń (np. oświetlenie ogrodowego, bram, rolet) oraz instalacji teletechnicznych (domofonu, telewizji, internetu, telefonu, sterowania pieca).

Poszczególne elementy mogą być jeszcze dodatkowo różnie punktowane, np. zasilanie gniazda siłowego liczy się jako 3 punkty elektryczne. Do owych wyliczeń należy też punktowanie dodatkowych rozdzielni (zasilanie 1-fazowe do 7 metrów liczymy jako 1 punkt, ale już zasilanie 3-fazowe w takiej samej odległości to 3 punkty) i innych urządzeń domowych (potrzebują oddzielnego zasilania, co jest liczone jako 1 punkt co 7 metrów) – mówi ekspert z firmy PHUP Texon.

Punktem elektrycznym możemy określić też inne urządzenia, np.:

  • Oświetlenie sufitowe,
  • Puszkę włącznika z doprowadzonym kablem,
  • Wypust oświetleniowy niezakończony puszką,
  • Wypusty pod kinkiety,
  • Przewód z rozdzielni do puszki włącznika,
  • Wypust pod zasilanie urządzeń związanych z wentylacją, np. nawiewem czy wentylatorem.

Jak wycenić punkty elektryczne?

Wszystkie remonty biur, mieszkań czy domów wolnostojących wiążą się z uprzednim ustaleniem kosztorysów za sieć elektryczną. Średni koszt jednego punktu waha się w granicach 40-70 zł, jednak jest zależny od wielu czynników: zakresu i stopnia skomplikowania prac, wielkości instalacji, a nawet regionu Polski.

Przed dokonaniem instalacji należy dokładnie skonsultować się z wykonawcą i ustalić konkretny zakres prac, dlatego tak ważna jest znajomość pojęcia punktów elektrycznych. Szacunkowa wycena uwzględnia różne czynności, np. prace instalacyjne (punkty włącznika, oświetlenia i pojedynczego gniazda elektrycznego), montażowe, ziemne. Oddzielnie płatne są również pomiary elektryczne i montaż rozdzielnicy.

Podobne wpisy