Rodzaje wentylacji mechanicznej: nawiewna, wywiewna, nawiewno-wywiewna

wentylacja

Wentylacja służy w celu wymiany zużytego powietrza z wnętrza budynku na świeże powietrze z zewnątrz i ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale także zdrowia i życia. Systemy wentylacyjne dzielimy na grawitacyjne, w których obieg powietrza wymuszany jest w naturalny sposób oraz mechaniczne, czyli wspomagane pracą wentylatorów. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje wentylacji mechanicznej i gdzie znajdują zastosowanie.

W jakim celu służy wentylacja budynku?

Wentylacja pozwala oddychać czystym powietrzem oraz wpływa na utrzymanie w budynku zdrowego mikroklimatu. Dzięki niej możemy uniknąć zawilgocenia pomieszczeń oraz gromadzenia się szkodliwych produktów spalania, które powstają nie tylko, gdy korzystamy np. z kominków. Wentylacja grawitacyjna to naturalnie wymuszony m.in. poprzez różnicę ciśnień i temperatury obieg powietrza – czyste powietrze jest zasysane do wnętrza budynku przez m.in. właściwie rozszczelnione okna lub specjalne nawiewniki i usuwane kominowymi kanałami wentylacyjnymi. Wentylacja mechaniczna jest zdecydowanie bardziej efektywnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które działa w prawidłowy sposób niezależnie od warunków pogodowych i usytuowania budynku. Stosowana jest zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych oraz laboratoriach.

– Wentylacja mechaniczna jest systemem, którego pracą sterują odpowiednio dobrane wentylatory. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, ale także jest sposobem na zmniejszenie strat energii cieplnej, która ucieka z wnętrza budynku – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest koniecznością, gdy system wentylacji grawitacyjnej nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Może wspomagać jej działanie, jednak częściej stanowi alternatywę dla naturalnej wymiany powietrza w budynku. Wentylacja mechaniczna występuje w kilku rodzajach.

Wentylacja mechaniczna nawiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewna jest często stosowana w budynkach użyteczności publicznej oraz innych obiektach budowlanych, z których wtłoczone powietrze może swobodnie odpłynąć przez np. różnego rodzaju nieszczelności. W tym przypadku odpowiednio dobrany wentylator zasysa powietrze z zewnątrz, które następnie jest filtrowane oraz ogrzewane (w sezonie grzewczym) i tłoczone do wnętrza budynku.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Wentylacja mechaniczna wywiewna działa w odwrotny sposób – w tym przypadku wentylator służy w celu odprowadzania zużytego powietrza z wnętrza budynków. Powietrze dopływa do wnętrza pomieszczeń w sposób naturalny, czyli m.in. przez rozszczelnione okna lub specjalne nawiewniki okienne, a następnie jest usuwane z wnętrza budynku dzięki wentylatorowi. Do powszechnie stosowanych urządzeń wentylacji wywiewnej zaliczamy m.in. kuchenne okapy i wyposażone w niewielki wentylator kratki wentylacyjne do łazienek.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna to połączenie opisanych powyżej systemów. Odpowiada ona zarówno za doprowadzanie powietrza do wnętrza pomieszczeń, jak i jego usuwanie na zewnątrz. Rozwiązanie to gwarantuje komfort oraz bezpieczeństwo przebywania w budynkach. Szczególnie korzystną opcją jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiwaniem ciepła, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Related posts

Leave a Comment