Rodzaje artykułów spawalniczych

rodzaje artykułów spawalniczych

Spawanie wymaga od spawacza dokładnej znajomości narzędzi potrzebnych do wykonania konkretnych zadań. Najważniejszym narzędziem jest spawarka. Wybór tego urządzenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju planowanej pracy. Nie bez znaczenia są również elementy chroniące skórę i oczy pracownika. Mowa tutaj o rękawicach i maskach zwykłych lub samościemniających. Jakie są pozostałe akcesoria spawalnicze?

Elektrody do spawania

 Elektrody należą do najpowszechniej używanych artykułów spawalniczych. Można je podzielić na kilka rodzajów w zależności od konkretnego przeznaczenia. Poszczególne typy różnią się między sobą rodzajem otuliny. Można wymienić najczęściej występujące:

  • Otulina rutylowa. Elektroda z tego typu okładem jest uważana za artykuł uniwersalny. Zwykle wykorzystuje się je do spawania cienkich elementów. Jedyną jej wadą jest brak możliwości spawania w kierunku pionowym z góry na dół. Oprócz rutylu, w otulinie elektrody znajdują się odtleniacze.
  • Otulina kwaśna. Zawiera sporo odtleniaczy i tlenków żelaza. Elektroda z taką otuliną stosowana jest przy spawaniu nabocznym, podolnym lub w pozycji przymusowej.
  • Otulina zasadowa. Elektroda z taka otuliną ma zastosowanie w przypadkach, gdy pożądana jest wysoka plastyczność spoiwa.

Druty spawalnicze

 Druty do spawania mają zastosowanie w przypadku stosowania metody MIG z wykorzystaniem helu lub argonu, i MAG, gdzie pracuje się przeważnie z dwutlenkiem węgla. Pierwsza metoda stosowana jest do stopów i metali nieżelaznych, natomiast druga do stali.

 Przy wyborze drutu najważniejszym parametrem jest jego średnica. Tak o tym mówi specjalista z firmy MetalZbyt, która jest m.im. dystrybutorem akcesoriów spawalniczych: – Zasadą jest, że średnica drutu użytego do spawania, bezpośrednio zależy od grubości spawanego materiału. Jaką ostateczną średnicę drutu wybierze spawacz, ma również wpływ pozycja i sposób samego spawania.

Pręty

 Pręty spawalnicze potrzebne są do spawania w metodzie TIG, która uchodzi za uniwersalny sposób łączenia metali. Z pomocą tej metody można spawać praktycznie wszystkie rodzaje metali i stopów, bez ograniczeń co do pozycji w jakiej spawacz pracuje.

 Jednak takie akcesoria spawalnicze jak pręty, używane są do szczególnego rodzaju prac, ponieważ spawanie metodą TIG jest obłożone kilkoma warunkami. Przede wszystkim odbywać się musi w zamkniętych pomieszczeniach albo przy zabezpieczeniu przez wiatrem. Przemawia za tym fakt, że jest to praca z zastosowaniem gazów osłonowych.

 Metoda TIG jest stosunkowo mało wydajna, bo nie ma możliwości przyśpieszenia pracy, zwłaszcza przy ręcznej obróbce grubszych materiałów.

Related posts

Leave a Comment