Instalacja gruntowego wymiennika ciepła – krok po kroku

wymiennik ciepła

System rekuperacji można uzupełnić o dodatkowe komponenty np. gruntowy wymiennik ciepła, czyli GWC. Urządzenie to wzbogaca wentylację mechaniczną, która umożliwia odzyskiwanie części ciepła z ogrzanego powietrza o dodatkowe funkcje. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, czym jest wymiennik gruntowy, a także jak przebiega jego montaż krok po kroku. Dowiedz się więcej.

Dlaczego potrzebujesz gruntowego wymiennika ciepła?

Temperatura na pewnej głębokości gruntu pozostaje prawie stała przez cały rok, dzięki czemu ziemia jest cieplejsza niż powietrze na zewnątrz w zimie, kiedy panuje mróz. Latem jest odwrotnie. Aby efektywnie wykorzystać wartość cieplną gruntu, należy zbudować system wymienników ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) oferuje wygodne rozwiązanie do regulacji temperatury powietrza przez cały rok, zanim trafi ono do rekuperatora. Dzięki niemu powietrze zewnętrzne można podgrzać do ok. 1°C zimą i schłodzić do ok. 20°C latem.

– Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z gruntem GWC zapewnia naturalną obróbkę powietrza, które spełnia optymalne parametry wilgotności. Instalując takie urządzenie można mieć pewność, że jakości powietrza nawiewanego do pomieszczeń nie jest ani nadmiernie sucha, ani za wilgotna – wyjaśnia specjalista ze sklepu ECO Solutions w Szczecinie.

Takie rozwiązanie zapewnia również wydajne pozyskiwanie ciepła przy znacznej redukcji kosztów ogrzewania zimą. Gruntowy wymiennik ciepła przyczynia się także do zapewnienia przyjemnego chłodu w pomieszczeniach w czasie letnich upałów.

Zasady montażu

Montaż gruntowego wymiennika ciepła nie jest skomplikowany. Oto jak wygląda krok po kroku.

Krok 1. Aby zamontować gruntowy wymiennik ciepła, trzeba zrobić wykop na ok. 1,5 – 2 m, ponieważ GWC musi być usadowiony poniżej granicy przemarzania gruntu. Przewody muszą być zaizolowane. Jednak na rynku są już dostępne urządzenia, które dają możliwość płytkiego posadowienia (ok. 0,7 m pod powierzchnią).

Krok 2. Przygotowanie podłoża pod montaż urządzenia. Warto zabezpieczyć powierzchnię pod gruntowy wymiennik ciepła podsypką żwirowo-piaskową o grubości ok. 5 cm i granulacji ok. 10-20 mm.

Krok 3. Instalacja GWC – cięcie, nawiercanie, łączenie itd. elementów oraz montaż systemu w gruncie.

Krok 4. Położenie warstwy izolacyjnej ze styropianu na wymienniku ciepła w celu dodatkowego zabezpieczenia urządzenia od wpływów zewnętrznych.

Instalacja gruntowego wymiennika ciepła może być wykonana przez firmę budowlaną lub autoryzowanego instalatora. Jeśli jako inwestor poczujesz się na siłach, możesz także zrobić ją samodzielnie. Pamiętaj jednak, że zarówno wydajność GWC, jak i sposób montażu całego systemu zależy w dużej mierze od wielkości i położenia działki oraz rodzaju podłoża, dlatego czasami opinia fachowców może okazać się niezbędna.

Related posts

Leave a Comment