Na czym polega różnica między połączeniami sprężanymi a niesprężanymi?

połączenia sprężane

Połączenia śrubowe są alternatywą dla łączenia elementów klasycznymi technologiami, takimi jak nitowanie czy spawanie. W wielu przypadkach tego typu połączenia są bardziej skuteczne oraz funkcjonale. Konstruktorzy wyróżniają dwa rodzaje łączeń za pomocą śrub i nakrętek. Są to połączenia sprężane i niesprężane. Co różni te dwie metody? Dowiesz się po przeczytaniu artykułu.

Śruby i nakrętki – mechanika połączeń

Śruby wraz z nakrętkami stosuje się powszechnie do łączenia różnego typu elementów konstrukcyjnych oraz maszyn i urządzeń w wielu branżach przemysłu i działach techniki. Podstawowa definicja określa śrubę, jako maszynę prostą, w której równia pochyła nawinięta jest na walec, który stanowi jej trzpień. Ruch obrotowy śruby przekształca się w ruch posuwistozwrotny nakrętki albo odwrotnie. Funkcjonalność śruby zależy od średnicy i skoku gwintu. Wyróżnia się wiele rodzajów śrub, zróżnicowanych pod względem gwintów, łbów, trzpieni, zakończeń, gniazd i dodatkowych elementów. Z pełnym przeglądem typów śrub i nakrętek zapoznać się można u specjalistów z hurtowni śrub online Logis w Kielcach.

Czym są połączenia sprężane?

Śrubowe połączenie sprężane służy do łączenia elementów konstrukcji stalowej w taki sposób, aby śruby sprężające były poddawane jedynie siłom rozciągającym lub sprężającym. Jest to jedno z najtrwalszych i najskuteczniejszych połączeń o bardzo dużej stabilności i wytrzymałości. Z tego względu, że trudno ulegają uszkodzeniom, wykorzystywane są do wznoszenia stalowych konstrukcji budowlanych. Zapewniają im pełną stabilność, wymaganą określonymi normami bezpieczeństwa.

Połączenia sprężane HV wymagają specjalnie zaprojektowanych śrub, wyprodukowanych według najwyższych standardów technologicznych. Muszą być one wykonywane ze stali w klasie twardości 10.9. zgodnie z normami DIN 6914, PN-EN 14399-4, ISO 7412, ISO 7999 i EN 14399-4. Charakterystyczne dla śrub do połączeń sprężanych są duże łby, większe niż w standardowych śrubach o podobnych rozmiarach. Dla ochrony antykorozyjnej śruby zabezpieczone są poprzez ocynkowanie ogniowe. Ważnym elementem uzupełniającym zestaw do połączeń sprężanych są nakrętki HV.

Śrubowe połączenia niesprężane

Połączenia niesprężane wymagają innych norm związanych z oddziaływaniem sił rozciągających i sprężających na śrubę. Przy tego typu połączeniach zazwyczaj stosuje się znormalizowane zestawy śrubowe SB zgodne z normą PN-EN 15048-1:2016-09 oraz wytycznymi unijnymi. Zestawy do połączeń niesprężanych również charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością. Przy czym ważny jest właściwy dobór rodzaju nakrętki i podkładki do klasy wytrzymałości i twardości śruby. Zestawy składają się ze śruby z sześciokątnym łbem o pełnym lub częściowym gwincie oraz nakrętki. Elementy zestawu zabezpieczone są poprzez ocynkowanie ogniowe lub galwaniczne i powinny być właściwie oznaczone, a także atestowane.

Related posts

Leave a Comment