Jakie korzyści wynikają z cięcia plazmowego?

cięcie plazmowe

Istnieją różne metody rozdzielania materiałów i przecinania metali. Jedną z nich jest cięcie plazmowe, które cieszy się popularnością i atrakcyjnym zastosowaniem w wielu różnych branżach. To proces cięcia, który umożliwia przecinanie stali o grubości nawet do 70 mm. Poznaj najważniejsze zalety, które wynikają z korzyści stosowania tej techniki.

Czym jest cięcie plazmowe?

Cięcie plazmowe to zaawansowana technologicznie metoda cięcia, która wykorzystuje do przecinania metalu zjonizowany, skupiony strumień przypominający gaz. Rozgrzana, skoncentrowana wiązka plazmy topi i wyrzuca metal, którego dotknie, ze szczeliny cięcia. Dzięki temu za każdym razem wykonuje się czyste i precyzyjne cięcie.

– Plazma może być bezpiecznie używana z większością metali nieżelaznych. Jednak najczęściej wykorzystuje się ją do materiałów ze stali węglowych i stopowych – wyjaśnia fachowiec ze sklepu spawalniczego Spawaj.eu.

Przecinarki plazmowe można znaleźć w zestawach przenośnych, stacjonarnych i ramionach precyzyjnych robotów. Cięcie plazmowe znajduje zastosowanie w przemyśle lekkim i ciężkim wszędzie tam, gdzie potrzebne są szybkie, dokładne i precyzyjne cięcia płaskiego, giętkiego metalu.

Korzyści z cięcia plazmowego

Zalety cięcia plazmowego są liczne. Dotyczą takich kwestii jak:

  • Szybkość cięcia – zrobotyzowane przecinarki plazmowe są pięć razy szybsze niż tradycyjne palniki przeznaczone do ręcznego cięcia.
  • Szeroki zakres materiałów i grubości – maszyny do cięcia plazmowego mogą wykonywać precyzyjne cięcia różnych metali i grubości. Takie przecinarki plazmowe wykorzystują plazmę, która umożliwia cięcie stali, aluminium i innych metali.
  • Wielozadaniowość – zrobotyzowane systemy cięcia plazmowego nie ograniczają się tylko do prostego cięcia. Skomplikowane kształty i krzywe linie nie stanowią dla nich problemu.
  • Łatwość obsługi – automatyczne przecinarki plazmowe wymagają minimalnego szkolenia z zakresu ich używania, dzięki czemu są przyjazne nawet dla amatorów.
  • Bezpieczeństwo – ta metoda cięcia wykorzystuje zjonizowaną materię, która nie jest wysoce łatwopalna, co eliminuje niektóre zagrożenia bezpieczeństwa związane z procedurami cięcia gazowego.
  • Ekonomiczność – cięcie plazmowe jest zwyczajnie opłacalne. Jest tańsze niż cięcie laserem lub strumieniem wody.
  • Utrzymanie chłodu materiałów – pomimo pracy w wysokich temperaturach przecinarki plazmowe mogą utrzymywać chłód powierzchni materiałów. Zapobiega to wypaczaniu i uszkodzeniom lakieru i innych powłok.

Cięcie plazmowe oferuje bardzo wiele korzyści, z których warto korzystać na etapie przecinania materiałów.

Related posts

Leave a Comment