Idealna temperatura – inna dla dorosłego, inna dla dziecka

idealna temperatura w domu

Odpowiednia temperatura ma ogromne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, stanu zdrowia oraz komfortu związanego z przebywaniem w danej przestrzeni. Należy jednak zaznaczyć, że każdy z nas inaczej rozumie komfort termiczny – jest on bowiem uzależniony od indywidualnych upodobań, płci czy też poziomu aktywności fizycznej. Istnieją jednak ogólne wytyczne, które określają optymalny przedział temperatury, zarówno dla osób dorosłych, jak też dzieci.

Jaka jest optymalna temperatura dla osób dorosłych?

To, jaka temperatura powinna panować w domowej przestrzeni, zależy od wielu czynników – jednym z podstawowych jest oczywiście pora roku. Nasze organizmy latem całkiem dobrze radzą sobie z kilkoma dodatkowymi kreskami na termometrze, z kolei w sezonie zimowym czujemy się najlepiej, kiedy w pomieszczeniach utrzymujemy od 18 do 21°C. Duże znaczenie ma także wiek – przykładowo seniorzy oraz dzieci preferują nieco wyższe temperatury niż osoby w średnim wieku, warto dostosować więc warunki termiczne do ich potrzeb.

Badania pokazują, że więcej ciepła potrzebują kobiety, z kolei zawodowi sportowcy oraz osoby regularnie uprawiające wymagające dyscypliny sportowe wolą przebywać w nieco chłodniejszych wnętrzach. Warto zaznaczyć, że temperatura nie powinna być jednakowa w całym domu – zaleca się, aby w łazience panowało 25°C, z kolei w sypialni od 17 do 19°C. Taka temperatura wcale nie jest zbyt niska, ponieważ w rzeczywistości ułatwia zasypianie, a przy okazji nie wysusza naszych śluzówek, które odpowiadają za zwalczanie drobnoustrojów i naszą naturalną odporność.

Chociaż mogłoby się wydawać, że wysoka temperatura, zwłaszcza w sezonie grzewczym, jest nam potrzebna, to przegrzanie domu przyniesie same negatywne następstwa:

Kiedy w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, to możemy doświadczać bólów głowy, problemów z koncentracją, zwiększonej męczliwości oraz senności. Podwyższona temperatura stwarza również idealne warunki dla rozwoju grzybów, pleśni oraz innych mikroorganizmów, które mogą być groźne dla osób cierpiących na alergię – wylicza specjalista reprezentujący firmę Waso Klim, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

W jakiej temperaturze najlepiej czują się dzieci?

Jak wspominaliśmy już wcześniej, temperatura panująca w pokoju dziecka, a zwłaszcza noworodka, powinna być wyższa niż w reszcie domu. Dlaczego? Ponieważ małe dzieci nie mają zbyt dużej tkanki tłuszczowej, która zapewniałaby im niezbędną ochronę, a ich system termoregulacji nie jest odpowiednio rozwinięty – organizm pociechy nie potrafi więc prawidłowo zareagować na utratę ciepła. Z tego powodu ważne jest, aby nie narażać dziecka na nagłe zmiany temperatury.

Noworodki oraz niemowlęta źle znoszą również przegrzanie – dzieci sygnalizują to najczęściej płaczem, jasnym sygnałem jest też wyraźnie przyspieszony oddech oraz praca serca. Zaleca się, aby przez pierwszy miesiąc po narodzinach, temperatura w pokoju malucha była nieco wyższa, ale nie przekraczająca 23°C, z kolei w nocy w okolicach 18°C. O wiele cieplej musi być jednak w łazience, w której kąpiemy dziecko – tam optymalna temperatura powinna oscylować w granicach nawet 28°C.

Po skończeniu roczku, warto za dnia nieco skręcić ogrzewanie – o około 1-2 stopnie. W razie wątpliwości można przeprowadzić prosty test, sprawdzając dziecku kark – jeśli jest chłodny, to maluchowi jest najprawdopodobniej zimno, z kolei znajdujący się tam pot jednoznacznie wskazuje na przegrzanie.

Jak zadbać o właściwą temperaturę w domu?

Jeżeli zależy nam na łatwym oraz precyzyjnym regulowaniu temperatury panującej w domowej przestrzeni, to warto zainwestować w termostaty elektroniczne oraz regulatory pokojowe. Zautomatyzowany czujnik sam zajmie się kontrolowaniem warunków i kiedy wykryje, że robi się zbyt gorąco, zredukuje moc grzewczą. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nie tylko komfortem termicznym, ale również niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Z kolei latem niezastąpiony okaże się system klimatyzacyjny. Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji? Nowoczesne systemy dostępne dzisiaj na rynku pozwalają nie tylko chłodzić pomieszczenia w czasie uciążliwych upałów, ale dbają również o odpowiedni poziom wilgotności powietrza oraz jego czystość. Brak zanieczyszczeń, np. w postaci kurzu czy pyłków, jest ważny zarówno dla alergików, jak też osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych.

Related posts

Leave a Comment