Zabezpieczenie budynku przy użyciu systemów alarmowych

systemy-antywłamaniowe

Systemy alarmowe są często spotykanym rozwiązaniem, mającym podnieść poziom zabezpieczenia mienia, jak również osób przebywających w budynku. W zależności od potrzeb, stosuje się różne rodzaje czujek, by pod nieobecność właściciela budynku, w przypadku włamania, został uruchomiony alarm, który spłoszy złodzieja.

Systemy alarmowe – do czego służą?

Ich zadanie jest stosunkowo proste – mają wszcząć alarm, kiedy zostaną spełnione warunki do jego uruchomienia. Należy pamiętać, że być to proces zautomatyzowany lub ręczny.

Wykorzystując np. systemy alarmowe Bosch, można skonstruować system alarmowy oparty o czujki, jak również konwencjonalne przyciski napadowe. Czujki stosuje się przeważnie do zabezpieczenia mienia, pod nieobecność właściciela budynku. W zależności od rodzaju czujki, będą one reagować na inny rodzaj wybudzenia. Systemy alarmowe Bosch mogą być wyposażone m.in. w czujki:

  • przejścia,
  • sejsmiczne,
  • wstrząsu,
  • zbicia szkła.

Czujki przejścia mają za zadanie wykrywać ruch. Kiedy np. alarm jest uzbrojony i ktoś przetnie sygnał czujki, ta prześle sygnał do centrali alarmowej, która podejmie określone działanie, w zależności od tego, jak jest zaprogramowana. 

Czujki sejsmiczne z kolei montowane są w miejscach, takich jak sejfy czy bankomaty. Mają za zadanie wykrywać drgania, które mogą wskazywać na próbę włamania. Jest to konfigurowalne, by uniknąć wszczynania niepotrzebnych alarmów.

Czujki wstrząsu działają podobnie. Montuje się je na drzwiach lub ramach okien. Czujka wybudza się, kiedy wykryta zostanie wibracja, wskazująca na próbę włamania. 

W systemach alarmowych Bosch można znaleźć także czujki zbicia szkła. Jak sama nazwa wskazuje, do jej wybudzenia dochodzi w momencie uszkodzenia powierzchni szklanej.

Centrala alarmowa sercem systemu alarmowego

Elementem, który spaja cały system alarmowy jest centrala alarmowa. W zależności od tego jak zostanie zaprogramowana, może podejmować konkretne działanie, po otrzymaniu sygnału od czujki lub konwencjonalnego przycisku napadowego.

Systemy alarmowe Bosch w zależności od użytej centrali alarmowej, mogą być bardziej lub mniej rozbudowane. Jest to uzależnione od ilości wejść w centrali, jak również wielkości budynku, który chce się zabezpieczyć. 

Warto przed kompletowaniem takiego systemu, skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie, który podpowie, gdzie i jakie rozwiązania najlepiej będzie wykorzystać.

Related posts

Leave a Comment