Ogrzewanie a kotły kondensacyjne

nowoczesny-kocioł

Ogrzewanie domu wymaga zastosowania odpowiedniej technologii grzewczej. Centralne ogrzewanie musi być zasilane przy użyciu odpowiednich urządzeń, które pozwalają na zapewnienie ciepła w domu. Jednym z nich są gazowe kotły, które w zależności od wariantu są jedno- lub dwufunkcyjne. Obecnie najczęściej stosuje się gazowe kotły kondensacyjne, które dodatkowo pozwalają odzyskiwać ciepło ze skroplin.

Gdzie stosuje się gazowe kotły kondensacyjne?

Zastosowanie tego typu urządzeń, najczęściej ma miejsce w domach. W zależności od potrzeb stosuje się kotły jedno- lub dwufunkcyjne. Wynika to z faktu, że choć oba mają za zadanie podgrzać wodę, to ich funkcjonalność jest zgłoa odmienna.

Kotły jednofunkcyjne mają za zadanie podgrzać wodę, która następnie ma zasilić centralne ogrzewanie w domu. Z racji możliwości montażu zasobnika na ciepłą wodę użytkową, można rozszerzyć jego możliwości. Gazowe kotły kondensacyjne w ten sposób mogą pełnić dwie funkcje. Należy jednak pamiętać, że zasobnik na ciepłą wodę użytkową nie należy do najmniejszych i trzeba wygospodarować dla niego przestrzeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kotłowni, w której zarówno kocioł, jak i zasobnik na ciepłą wodę użytkową będzie mógł być schowany i nie będzie zajmował dodatkowego miejsca, np. w łazience.

Dwufunkcyjne gazowe kotły kondensacyjne z kolei nie potrzebują dodatkowego zasobnika na ciepłą wodę użytkową, ponieważ podgrzewają ja na bieżąco. Zajmują one mniej miejsca niż jednofunkcyjne z zasobnikiem, jednak ich możliwości instalacyjne są nieco ograniczone. Takie rozwiązanie powinno stosować się w miejscach, gdzie punkty poboru wody nie będą od siebie zbyt oddalone.

Nowoczesne kotły kondensacyjne a oszczędność

Takie kotły, dzięki zastosowanej technologii sprawiają, że powstająca w wyniku podgrzewania wody para, jest wykorzystywana do odzyskiwania z niej energii cieplnej. Z racji, że skropliny są silnie żrące, całość aparatury, która odpowiada za odzyskiwanie energii z pary, jest wykonana ze specjalnych materiałów, które mają być odporne na działanie substancji żrących.

W związku z tym, kotły kondensacyjne są nie tylko efektywne, ale również ekonomiczniejsze.

Related posts

Leave a Comment