Zastosowanie płyt PIR na tarasach i balkonach

mezczyzna na drabinie obok balkonu

Taras czy balkon to te elementy domu, które potrafią nadać mu określony styl i charakter. Jednocześnie bywa miejscem newralgicznym, bo w jego obrębie istnieje wiele punktów, przez które ucieka ciepło. Dlatego istotną kwestią przy projektowaniu budynku jest uwzględnienie oprócz jego roli użytkowej, także funkcji technicznych. Przede wszystkim chodzi tutaj o termoizolacyjność i odporność na wilgoć w przypadku podłogi tarasu i balkonu.

Odpowiednia grubość podłogi tarasu

Jeżeli taras znajduje się nad pomieszczeniami użytkowymi, to przejmuje on rolę dachu. Zastosowanie odpowiednich materiałów zapewnia temu elementowi optymalną izolację termiczną i przeciwwilgociową. Taras sam w sobie również pełni rolę użytkową, dlatego musi posiadać odpowiednio zabezpieczoną nawierzchnię. Dopracowane powinny być też drobne, ale ważne elementy, takie jak spusty, okap, połączenie ze ścianą czy dylatacje.

Aby poprawić parametry cieplne w okolicach tarasu czy balkonu, w nowoczesnym budownictwie stosuje się płyty PIR. Tak o tym mówi przedstawiciel firmy TermPIR, która wytwarza tego rodzaju materiały: – Elementy budowlane w postaci płyt PIR, czyli poliizocyjanuratowe to materiał posiadający doskonałe właściwości termoizolacyjne. Płyty te świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegów izolacyjnych. Stosuje się je również do ocieplania skośnych dachów, stropodachów, piwnic, balkonów i tarasów. Specjalne rodzaje płyt PIR na ściany, można wykorzystać również do izolacji ścian wewnętrznych.

Zalety płyt PIR

Płyty PIR zdobyły aż taką popularność w budownictwie ze względu na szereg zalet, które je charakteryzują. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o tym, że spełniają one wszelkie unijne normy dotyczące ocieplania budynków. Posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez co nawet płyta niewielkiej grubości doskonale spełni swoją rolę. W takim przypadku warstwa nie zabierze dużo z ogólnego metrażu wnętrza.

Poliuretanowe, izolacyjne płyty PIR, można montować we wszystkich warunkach pogodowych. Zmienna temperatura nie wpływa na ich stan i cechy fizyczne. Są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia. Mogą wytrzymać nacisk nawet kilkunastu ton. Niewiele jest czynników, które mogą uszkodzić ten rodzaj płyt przy normalnym użytkowaniu. Nawet ogień nie jest w stanie im zaszkodzić, nie wspominając o wodzie. Przy wszystkich swoich zaletach, płyta PIR jest lekka a jej montaż nie nastręcza zbyt wielu trudności.

Płyty poliuretanowe są również przeszkodą dla wszelkiego rodzaju gryzoni, które nie są w stanie ich sforsować. Jednocześnie są przyjazne dla środowiska i podlegające całkowitemu recyklingowi.

Related posts

Leave a Comment