Jak czyścić płytę winylową?

płyty winylowe

Płyty winylowe to delikatne nośniki treści muzycznych, które wymagają specjalnych warunków przechowywania. W ten sposób znacznie wydłużamy ich żywotność, a ulubiona muzyką możemy cieszyć się, gdy tylko znajdziemy na to czas. Poza samym przechowywaniem, bardzo istotna jest również regularna pielęgnacja płyt winylowych, które powinno się nawet czyścić. O tym jak to robić, aby zabiegi były skuteczne i jednocześnie nie uszkodziły powłoki płyty, opowiemy trochę w tym tekście.

Oczywiście płyty winylowe są przede wszystkim narażone na osadzanie się na nich kurzu. Skala tego zjawiska wzrasta ze względu na specyficzne żłobienia na powierzchni płyt oraz wówczas, gdy przechowujemy je w niewłaściwy sposób, na przykład luzem bez opakowania. Materiały elektrostatyczne, z których wykonane są winyle, działają jak magnes na kurz, więc nie powinniśmy popadać w panikę, gdy go zauważymy. Wówczas z pomocą mogą nam przyjść między innymi specjalne szczoteczki antystatyczne, które powstały z myślą o czyszczeniu takich przedmiotów jak płyty winylowe. Wówczas wystarczy włączyć gramofon, ale nie przystawiać do płyty igły. Następnie do obracającej się płyty dokładamy taką szczoteczkę i po kilku okrążeniach będzie czysta i jak nowa.

Co jeszcze możemy zrobić?

Staranna pielęgnacja winyli jest kluczowa, ponieważ zabrudzone płyty szybciej się niszczą oraz bardzo źle działają na igłę w gramofonie, po prostu ją uszkadzając. Poza ścieraniem kurzu, płyty winylowe można również myć, gdy zabrudzenia są poważne. Może to dotyczyć między innymi płyt, które znajdziemy na strychu lub w opuszczonej piwnicy lub takich, które trafiają do nas z drugiej ręki.

Do takiej pielęgnacji płyt powstały dedykowane płyny dla miłośników winyli, które w połączeniu z delikatną i miękką szmatką mogą zdziałać cuda. Warto pamiętać o tym, ze płyty czyścimy ruchami okrężnymi podążając za rowkiem na ich powierzchniach. W ten sposób na pewno ich nie uszkodzimy. Następnie odkładamy płyty do wyschnięcia i po tym zabiegu znów możemy z nich korzystać. Jeżeli będziecie mieć wątpliwości co do tego, jak pozbyć się zabrudzeń z Waszych winyli, warto wówczas skonsultować to ze specjalistami.

Related posts

Leave a Comment