Dlaczego warto stosować agrowłókniny na chwasty?

agrotkaniny

Stosowanie agrowłókniny w ogrodzie stało się powszechne i jest stosowane zarówno przez profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. Cenią oni sobie liczne zalety tego rozwiązania i wykorzystują agrowłókniny do wykonywania ciekawych aranżacji w przestrzeni ogrodowej. Bardzo ważną zaletą ich stosowania jest również wykorzystywanie jej do walki z chwastami. Zobaczmy, dlaczego warto stosować agrowłókniny na chwasty.

Ochrona gleby przed wyjałowieniem

Chwasty, jak wszystkie inne rośliny, do rozwoju potrzebują wielu różnych składników odżywczych. Rosnąc wokół roślin ozdobnych wyciągają je z gleby, co powoduje jej wyjałowienie. To z kolei ma negatywny wpływ na wzrost i rozwój roślin ozdobnych, czego efektem jest problem z ich prawidłowym wzrostem i rozwojem. Dzięki ułożeniu agrowłókniny na chwasty problem ten znika zupełnie, gdyż chwasty nie mogą rosnąć, a zatem nie wyjaławiają gleby z cennych składników pokarmowych.

Lepsze warunki do rozwoju roślin ozdobnych

Ważnym atutem stosowania agrowłókniny na chwasty jest nie tylko lepsza gleba, ale również brak konkurentów zabierających dostęp do wody i światła. Chwasty rosną często szybciej niż rośliny ozdobne, a zatem nieusuwane mogą wyrosnąć szybciej, zagłuszyć je, a nawet doprowadzić do całkowitego wysuszenia lub zahamowania wzrostu.

Dodatkową zaletą stosowania agrowłókniny na chwasty jest ochrona gleby przed parowaniem oraz podniesienie temperatury panującej wokół rośliny. Dzięki temu ma ona lepszy dostęp do wody, gdyż gleba jest chroniona przed wysychaniem, a wyższa temperatura chroni korzenie rośliny przed przemarzaniem.

Mniej pracy przy pielęgnacji roślin

Usuwanie chwastów to czynność bardzo pracochłonna i demotywująca, gdyż raz usuwane chwasty wyrastają ponownie, co wymusza ponowne plewienie w ogrodzie. Ułożenie agrowłókniny na chwasty całkowicie zwalnia nas z tego obowiązku, gdyż chwasty po prostu nie wyrastają, a zatem pielęgnacja roślin jest zdecydowanie mniej angażująca.

Ciekawe efekty aranżacyjne

Brak chwastów pomiędzy roślinami ozdobnymi wpływa pozytywnie nie tylko na ich kondycję, ale ogólnie na estetykę ogrodu. Jej walory można podnieść jeszcze bardziej, stosując korę sosnową lub drobne kamienie, którymi zostanie przysypana agrowłóknina. Ich umiejętny wybór i dostosowanie do stylistyki ogrodu pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny, który jednocześnie jeszcze lepiej będzie chronił glebę wokół roślin i pomoże podnosić jej temperaturę.

Related posts

Leave a Comment