Ogrody zimowe – aranżacje, inspiracje, porady

ogrody zimowe

Człowiek od wieków poszukiwał kontaktu z naturą. I chociaż dom jest tym miejscem, gdzie najchętniej wraca, przyroda zawsze pozostanie mu bliska. Jeśli i Ty chcesz połączyć ciepło domowego ogniska z widokiem na drzewa i krzewy, zdecyduj się na ogród zimowy. Piękne posesje aż proszą się o to, aby wybudować przylegające do nich ogrody zimowe. Pełne światła i uroku, sprawią, że Twój dom wreszcie będzie taki, o jakim zawsze marzyłeś.

Jak urządzić ogród zimowy?

Aranżacja ogrodów zimowych jest kwestią gustu właścicieli. Wybierając meble i akcesoria do nowej przestrzeni, postaraj się jednak, aby harmonizowała z resztą budynku. Jeśli Twój ogród zimowy jest duży, możesz zaszaleć i postawić na sporych rozmiarów designerskie meble – sofy, fotele i okazałe krzesła. 

Kiedy Twój ogród zimowy jest niewielki, staraj się go rozjaśnić odpowiednią kolorystyką. Sprawdzą się jasne barwy takie jak: biel, szarość, beże i wszelkie pastelowe odcienie. Meble nie powinny być zbyt duże, aby nie przytłaczały ogrodu zimowego. 

Obecnie jest sporo stylistyk, w których można zaaranżować ogrody zimowe. Przedstawiamy Ci kilka z nich. Sam zadecyduj, która jest Ci najbliższa.  

Skandynawskie ogrody zimowe – inspiracja dla architektów wnętrz

Fascynację skandynawską architekturą wyraźnie widać w światowych trendach. Inspiruje ona projektantów wnętrz, którzy odchodzą pomału od zdobionych elementów dekoracyjnych na rzecz prostoty i minimalizmu. 

Skandynawowie uwielbiają przestrzenie pełne światła, więc chętnie decydują się na ogrody zimowe. Powiesz, co tak wyjątkowego jest w widoku ośnieżonego ogrodu zza ogromnych przeszkleń? Biały puch pokrywający drzewa i krzewy tworzy niezapomnianą, nieco senną atmosferę, podczas gdy Ty siedzisz na eleganckiej sofie, obserwując krajobraz za oknem i popijając ciepłą herbatę. Widzisz to oczami wyobraźni? Pora więc urzeczywistnić to marzenie. 

W skandynawskich ogrodach zimowych nie może zabraknąć światła. Sprawdzą się zatem małe latarenki ulokowane na stolikach kawowych czy postawione od niechcenia na podłodze. Wełniane kapy i kaszmirowe koce nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Dzięki nim przywołasz klimat rodem z północnej, mroźnej krainy. 

Jak zaaranżować klasyczny ogród zimowy?

Ogrody zimowe mogą być małymi cudami architektury. Oczywiście pod warunkiem, że będą dobrze wykonane i zaaranżowane. 

Klasyczny ogród zimowy to wprost idealne miejsce do relaksu. Niezależnie od tego czy postawisz na tradycyjny, wiktoriański czy kolonialny wystrój wnętrz. Każdy z nich może sprawić, że poczujesz się we własnym domu wyjątkowo. 

Klasyka kocha drewno i skórę. Zatem zainwestuj w ciężkie, drewniane meble. Całości dopełnią skórzane sofy i fotele. Elementami, które doskonale będą współgrały z tą stylistyką są porcelanowe bibeloty – figurki, wazony, misy. 

Nowoczesne ogrody zimowe

Nie brak ogrodów zimowych urządzonych w nowoczesnej stylistyce. Jeśli taka aranżacja jest zgodna z Twoim gustem, wystarczy, że się zainspirujesz. 

Współczesne materiały zazwyczaj mają gładkie krawędzie i lekki design. Warto zatem postawić na kolorowe, futurystyczne, meble od projektanta, lub przeciwnie – na minimalizm i prostotę form. W każdy przypadku osiągniesz zamierzony efekt – Twój ogród zimowy będzie jak z magazynu. 

Eklektyczne ogrody zimowe, czyli aranżacje w wielu różnych stylach

Eklektyczne ogrody zimowe oddają artystycznego ducha ich właścicieli. Eklektyzm to połączenie wielu różnych stylistyk. Jednak łącząc klasykę z nowoczesnością uważaj, aby nie powstał chaos aranżacyjny. Połącz delikatne materiały z nieco masywniejszymi meblami – dodasz im lekkości. Ogród zimowy może być miejscem, gdzie będziesz realizować pasje i hobby. Jeśli zestawisz ze sobą elementy z różnych epok, nadasz wnętrzu specyficznego klimatu. Pamiętaj jednak, że to zawsze natura, na którą spoglądasz zza ogromnych przeszkleń w ogrodzie zimowym gra pierwsze skrzypce. 

Ogrody zimowe mogą wzbudzać zachwyt. Niech staną się dla Ciebie inspiracją. Nasza garść porad na pewno pozwoli Ci zaaranżować przestrzeń pełną światła, wprost stworzoną do wypoczynku. 

Related posts

Leave a Comment