Jak wyczyścić kostkę brukową z różnych zabrudzeń i cieszyć się zadbaną przydomową przestrzenią?

impregnacja kostki brukowej

Mimo że kostka brukowa jest trwałym materiałem, wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie wygląda na zaniedbaną. Pomiędzy płytkami pojawiają się rośliny, a na powierzchni kostki – różnego rodzaju zacieki. Jak walczyć z tymi mało estetycznymi zabrudzeniami?

Kiedy najlepiej czyścić kostkę brukową?

Podjazdy, chodniki, tarasy i alejki w ogrodzie wyglądają pięknie, ale przeważnie tylko wtedy, kiedy są nowe. Niestety, kostka brukowa szybko się brudzi. Pewnie już zauważyłeś, że pojawiły się na niej zacieki po farbie, oleju silnikowym, cemencie czy kleju. 

Czyszczenie kostki brukowej najlepiej przeprowadzać 3 razy do roku: przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w jego trakcie, po jego zakończeniu. 

Na wiosnę usuń z kostki brukowej pozostałości po topniejącym śniegu. Latem warto pozbyć się mchów i chwastów ze szczelin między kostkami. Jesienią przygotuj kostkę na nadejście zimy – przede wszystkim zaimpregnuj ją. Czy wiesz, że gnijące liście i piasek mogą powodować przebarwienia na kostce brukowej? Systematycznie je zamiataj. W mroźnych miesiącach błędem jest posypywanie kostki brukowej solą. Niszczy ona jej zewnętrzną warstwę i powoduje, że powstają na niej mało estetyczne osady. Nawet jeśli masz granitową kostkę brukową, także uważaj na sól (granit może matowieć). Rekomendujemy używanie piasku do posypywania. 

Jak wyczyścić kostkę brukową z plam i przebarwień?

Czyszczenie kostki brukowej, która została fabrycznie zaimpregnowana, jest łatwe. Wystarczy, że użyjesz myjki ciśnieniowej z silnym strumieniem wody, aby usunąć przebarwienia i plamy. 

O wiele trudniej jest usunąć zabrudzenia z niezaimpregnowanej kostki brukowej. Myjka ciśnieniowa może okazać się tu niewystarczająca. Będziesz potrzebował silniejszego środka, który wniknie w strukturę kostki brukowej i „wywabi” plamy. Oczywiście wybierz preparat, który nie zniszczy powierzchni kostki. 

Chwasty i mchy – jak usunąć je z kostki brukowej?

Szczególnie wiosną na kostce brukowej pojawiają się chwasty i mech (i to nie tylko w spoinach, ale także na jej powierzchni). Najczęściej widoczne są one w wilgotnych i zacienionych miejscach, w których woda opadowa utrzymuje się najdłużej (nie spływa tak szybko jak z innych powierzchni). Tego rodzaju zanieczyszczenia nie tylko nie są miłe dla oka, ale jeszcze powodują, że powierzchnia kostki brukowej staje się śliska. A to może być niebezpieczne dla domowników. 

Jedną z najbardziej popularnych metod czyszczenia kostki brukowej z mchów i chwastów, jest ich mechaniczne usuwanie. W specjalistycznych sklepach znajdziesz wiele narzędzi, które ułatwią Ci to zadanie. 

Musisz jednak pamiętać, aby wyrywać chwasty razem z korzeniami, w przeciwnym wypadku szybko odrosną. Podczas pracy uważaj na powierzchnię kostki – łatwo ją uszkodzić, a to spowoduje, że będzie jeszcze bardziej podatna na zabrudzenia. 

Czyszczenie kostki brukowej z oleju silnikowego

Plamy z oleju silnikowego, które pojawiły się na Twojej kostce brukowej, są szczególnie uciążliwe. Wiele zależy też od tego, czy trafiły one na powierzchnię wcześniej zaimpregnowaną. Z zaimpregnowanej kostki brukowej plamy po oleju silnikowym usuniesz myjką ciśnieniową. Zazwyczaj silny strumień radzi sobie z tego rodzaju zabrudzeniami, ale czasami konieczny jest detergent. 

Z niezaimpregnowanej kostki plamy po oleju silnikowym wywabisz, stosując myjkę ciśnieniową w połączeniu z odpowiednim środkiem czyszczącym. Jeśli olej wylał się stosunkowo niedawno, a Ty chcesz zapobiec jego przenikaniu do struktury kostki, posyp plamę piaskiem. Oczywiście potem musisz jeszcze umyć podłoże. Czasami przydatne okażą się preparaty do czyszczenia łańcuchów w motocyklach i gokartach. Jednak te metody mogą okazać się nieskuteczne. Najlepiej byłoby oczywiście zapobiegać wystąpieniu plam z oleju silnikowego. 

Nie zawsze mycie kostki brukowej można przeprowadzić samodzielnie. Często plamy są tak zastarzałe i wniknęły tak głęboko w kostkę, że usunie je tylko profesjonalna ekipa. Jeśli zdecydujesz się na usługi profesjonalistów, sprawdź firmę i jej ofertę. Na swoim koncie powinna mieć liczne realizacje, poparte dobrymi opiniami zadowolonych klientów. 

Related posts

Leave a Comment