Przenoszenie szkła – na wózku transportowym czy z pomocą przyssawek?

dzwigamy 1 przenoszenie szkla na wozku transportowym czy z pomoca przyssawek

Przenoszenie elementów szklanych to dość problematyczna kwestia, która budzi wiele pytań i wątpliwości. Jak transportować szyby lub inne detale wykonane ze szkła, zwłaszcza gdy są wielkogabarytowe i wymagają maksymalnej precyzji, delikatności, a zarazem siły? Do wyboru jest kilka rozwiązań – przyjrzymy się wózkom transportowym oraz przyssawkom do szkła.

Wózki transportowe do szkła – prosty i dobry wybór

Na wielu placach budowy można spotkać wózki transportowe do szkła. Są one przeznaczone również do przewożenia innych elementów o znacznej masie, np. płyt drewnianych, kamiennych czy blach. Jak sprawdzają się w tej roli? Doskonale, ponieważ ich konstrukcja gwarantuje ładunkom wysoką stabilność nawet na nierównym podłożu. Jednocześnie jest ona bardzo prosta i składa się zaledwie z kilku elementów, które można łączyć ze sobą i demontować bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. To oczywiście gwarantuje dużą elastyczność użytkowania sprzętu, łatwość przewożenia na przyczepie auta dostawczego czy przechowywania w magazynie.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wózki transportowe mają ograniczoną ładowność – maksymalny rozmiar przewożonych tafli to 6x3m (w przypadku typowych modeli urządzeń) oraz udźwig nieprzekraczający 800 kg. I, o ile pomogą w przewiezieniu elementu do miejsca docelowego montażu, o tyle nie pomogą w jego załadunku, rozładunku czy umieszczeniu np. w ramie okna. W tym zadaniu nieocenione okażą się przyssawki do szkła.

dzwigamy 2 przenoszenie szkla na wozku transportowym czy z pomoca przyssawek

Przyssawki do szkła – niezawodny asystent w montażu okien

Przenoszenie szkła, zwłaszcza wielkogabarytowych i większych elementów jest możliwe przy pomocy przyssawek. Urządzenie składa się z żurawia i ramienia transportującego, które ma spory zasięg w poziomie i pionie. Ssawki pracują na niezależnych obwodach próżniowych, co oznacza, że ściśle przylegają do szyby poprzez podciśnienie. W ten sposób zagwarantowane jest mocne trzymanie bez ryzyka uszkodzenia kruchego materiału czy jego wyślizgnięcia. W dodatku kompaktowe sprzęty zmieszczą się niemal wszędzie, nawet na ograniczonej powierzchni. Ze względu na niewielką masę własną, mogą pracować nawet wewnątrz pomieszczeń.

Podsumowując, korzystanie z wózka transportowego i z przyssawek do szkła nie wyklucza się nawzajem. Obydwa sprzęty należy raczej stosować uzupełniająco, wózek potraktować jako sprzęt do przewiezienia materiałów z magazynu do auta i z auta na plac budowy. Z kolei ssawki wykorzystać do bezpośredniego przenoszenia elementów i osadzania ich we framugach.

Related posts

Leave a Comment