Cegły konopne jako nowa alternatywa w budownictwie ekologicznym

cegły konopne

Roślina konopi słynie ze swych niezwykłych właściwości. Od setek lat znane jest jej działanie prozdrowotne, ekstrakty z kwiatów czyli olejki konopne CBD podbijają zarówno rynki suplementów jak i medycyny naturalnej. Olejek z konopi jest także niezwykle ceniony w kosmetyce, a wyciągi konopne są szeroko stosowane w preparatach na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa. Konopia ma jednak dużo więcej zastosowań, niewiele osób wie, że jednym z nich jest zastosowanie w budownictwie.

Naturalne bloki budowlane wykonane z konopi i wapna

Blok konopny (cegła z konopi) to produkt murarski polecany do produkcji ekologicznych i naturalnych osłon izolacyjnych, ścian działowych, czy ścian nośnych. Cegła powstaje z łączenia sprasowanej masy konopnej i wapna, dzieje się to w niskiej temperaturze przy użyci schłodzonego powietrza. Końcowy produkt ma bardzo dobre cechy wytrzymałościowe i termoizolacyjne.

  1. Naturalnie pomaga regulować temperaturę wewnątrz budynku dzięki wyjątkowej właściwości rozpraszenia zgromadzonego ciepła. Taki blok izolacyjny o znacznej bezwładności w zimie pomaga utrzymać ciepło w domu, a w lecie chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Jest buforem termicznym zapobiegającym dużym wahaniom temperatury.
  1. Cegła konopna jest również buforem wodnym, gdyż ma wysoką przepuszczalność pary wodnej, co zapewni w pomieszczeniu stały i przede wszystkim zdrowy klimat. Uzyskując dzięki temu poziom wilgotności względnej na stabilnym poziomie (od 50% do 55%).
  2. Cegła konopna doskonale izoluje akustycznie, znacznie tłumiąc hałas.
  3. Ma wysoką odporność na ogien.
  4. Cegła konopna spełnia wszelkie wymagania dotyczące zrównożanoge rozwoju: dzięki wytworzeniu w procesie zużywającym stsunkowo mało energii oraz dzięki użyciu w 100% naturalnych materiałów.

Ogromną zaletą bloków konopnych jest również to, że konopia rośnie ok. 50 razy szybciej niż drzewo, a surowiec wystarczający na dom jednorodzinny rośnie w zaledwie pięć miesięcy na hektarze pola. 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o innych produktach z konopi odwiedź stronę konopne24.pl.

Related posts

Leave a Comment