Zużyty olej w lokalach gastronomicznych
Oleje roślinne są wykorzystywane w lokalach gastronomicznych do przygotowywania bardzo wielu potraw. Podczas smażenia dochodzi do wytwarzania odpadu, jakim jest olej posmażalniczy. Nie można wylewać go do kanalizacji ani pozbywać się w taki sposób, jak pozbywamy się innych odpadów. Co zatem robią zakłady gastronomiczne ze zużytym olejem? Odpady olejowe mają swoje „drugie życie” i nie każdy wie o tym, że większość z nich nadaje się do dalszego, legalnego wykorzystania, pod warunkiem ich właściwego oczyszczenia przez wyspecjalizowaną firmę.
Zużyty olej po smażeniu stanowi odpad niebezpieczny zagrażający środowisku. Zawiera on w sobie substancje chemiczne, które mogą wykazywać toksyczne działanie i zagrażać żywym organizmom. Dodatkowo gorący olej wylewany do kanalizacji po ostudzeniu utwardziłby się, co nieuchronnie prowadziłoby do zapychania rur. Z tego powodu zakłady gastronomiczne, w których dochodzi do generowania dużej ilości oleju posmażalniczego, stają przed problemem jego właściwej utylizacji. Ów obowiązek jest im narzucony przepisami prawa, które określają sposób postępowania z niebezpiecznymi odpadami. Właściciel oleju odpadowego musi składować go w odpowiedni bezpieczny sposób, a następnie jest obowiązany dostarczyć go do utylizacji lub unieszkodliwienia.
Skup przepracowanego oleju
Przepisowe gromadzenie i transportowanie odpadów niebezpiecznych wymaga posiadania odpowiednich zbiorników oraz przystosowanego środka transportu. Większość przedsiębiorców zleca zatem wywóz odpadu wyspecjalizowanym jednostkom, co pozwala w znacznej mierze pozbyć się problemu. Rożne firmy funkcjonujące na rynku odpadów skupują olej przepracowany oraz zużyty olej gastronomiczny. Wówczas odbiorca oferujący skup przepracowanego oleju dostarcza specjalne zbiorniki, a po ich zapełnieniu przez zakład gastronomiczny lub inne przedsiębiorstwo odbiera je i na ich miejsce dostarcza puste beczki. Zużyty olej jest dostarczany do miejsca, gdzie zostanie zregenerowany i przystosowany do dalszego wykorzystania w innej postaci lub do unieszkodliwienia.
W jakim celu firmy skupują olej?
Firmy oferujące skup oleju przetwarzają go do dalszego wykorzystania lub odsprzedają innym przedsiębiorstwom. Zużyty olej podlega zazwyczaj regeneracji. Jest oczyszczany i przekazywany do rafinerii krajowych i zagranicznych, gdzie jest wykorzystywany między innymi do produkcji biopaliw, ale także tworzyw sztucznych i baz do produkcji olejów smarowych. Zużyty olej roślinny z zakładów gastronomicznych znajduje coraz więcej zastosowań. Dopiero gdy właściwości odpadu olejowego powodują, ze nie nadaje się on do regeneracji, wówczas jest on unieszkodliwiany, aby nie stanowił zagrożenia dla środowiska.