Budowa domu – na czym nie wolno oszczędzać?

dekarstwo

Budowa domu to niewątpliwie wielkie wydarzenie. Osoba decydująca się na nią z radością wyczekuje momentu kiedy będzie mogła się tam wprowadzić. Szczególnie wtedy, gdy decyduje się na budowę w formie gospodarczej, czyli sama wykonuje większość działań związanych z postawieniem domu. Takie rozwiązanie ma szereg korzyści, jedną z nich jest niewątpliwa oszczędność. Odpada sporo kosztów związanych z robocizną. Jednak jest kilka elementów, których nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, bez odpowiednich kwalifikacji. Jedną z nich jest stawianie dachu.

Stawianie dachu – dlaczego nie robić tego samemu?

Konstrukcja dachu jest niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa budynku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby za to działanie zajęła się osoba, która od podszewki zna dekarstwo, wie na co należy zwrócić uwagę oraz jak optymalizować koszty. Nawet niewielki błąd może zaważyć o tym, czy twój dom będzie stał przez długie lata, czy może złoży się niczym domek z kart.

Konstrukcja dachu – jak wygląda?

Dekarstwo to niewątpliwa sztuka. Aby dach był bezpieczny dla mieszkańców trzeba starannie przeprowadzić wszystkie etapy jego tworzenia, takie jak:

1.    projekt konstrukcji,
2.    wzniesienie więźby dachowej,
3.    deskowanie lub foliowanie,
4.    łacenie,
5.    układanie pokrycia dachowego,
6.    ocieplenie poddasza.

Zaniedbanie na którymkolwiek z powyższych etapów skutkować może nie tylko zawaleniem się konstrukcji, ale dodatkowo może przyczynić się do powstania nieszczelności, przez które do twojego domu dostawać się będzie woda deszczowa.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli nie dysponujesz wystarczającymi środkami na to, by wynająć profesjonalną ekipę dekarską możesz zdecydować się na alternatywne rozwiązanie, jakim jest zakup dachu prefabrykowanego. Choć nie jest to w pełni zakończona realizacja, to pozwala na znaczne ograniczenie kosztów stawiania dachu. Zakupując takie rozwiązanie otrzymujesz już gotowy stelaż, który firma dekarska osadzi na wcześniej przygotowanym miejscu.

Kolejną przewagą takiego rozwiązania, oprócz niewątpliwej oszczędności środków jest oszczędność czasu. Chcąc jak najszybciej zakończyć realizację i przejść do wykańczania wnętrz powinieneś wybrać właśnie tę metodę.

Jak widzisz, nawet podczas budowy domu w trybie gospodarczym nie da się wszystkiego wykonać siłą własnych rąk. Jednak to nie znaczy, że musisz całkowicie rezygnować z takiej formy budowy domu. Choć część działań z pewnością będzie wymagała zatrudnienia fachowców, to oszczędności powstałe na tych etapach, które mogłeś zrobić samodzielnie zrekompensują ci ewentualne dodatkowe koszty.

Related posts

Leave a Comment