Jak wybrać dobrą spawarkę do warsztatu?

spawarka

Każdy spawacz stoi przed wyborem odpowiedniego urządzenia przeznaczonego do łączenia metali. Na rynku jest wiele spawarek różniących się gabarytami, amperażem i funkcjonalnością. Sprzęt wykorzystywany w warsztacie musi być solidny, wytrzymały i wielofunkcyjny. Jak zatem wybrać spawarkę?

Jak dobrać zasilanie spawarki?

Wielu spawaczy zastanawia się, jakie powinno być zasilanie spawarki. Do wyboru mamy sprzęty 230 V i 400 V.  Pierwsze podłącza się do sieci jednofazowej, drugie do trójfazowej. Możesz także postawić na model międzyfazowy, który umożliwia przełączanie się między 230 V i 400 V i odwrotnie. 

Jeśli niewłaściwie dopasujesz urządzenie pod względem zasilania, nie będzie ono działać. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, z jaką siecią masz do czynienia. W wielu budynkach dominuje układ o napięciu do 230 V. Natomiast sieć trójfazowa to układ składający się z 3 obwodów elektrycznych naprzemiennego napięcia. 

Amperaż spawarki

Amper to jednostka natężenia prądu, która informuje o intensywności jego przepływu. Amperaż spawarki dobierz do intensywności, z jaką będziesz wykorzystywać urządzenie.  To od amperażu zależy także grubość spawanych materiałów – im są one grubsze, tym amperaż powinien być większy. Amperaż wpływa także na moc spawarki. Możemy wydzielić 3 grupy urządzeń spawalniczych: przeznaczone do użytku hobbystycznego (sprawdzą się podczas okazjonalnego spawania), do 250 A (do spawania cienkich i niewielkich elementów), od 250 A (są to profesjonalne urządzenia, rekomendowane do pracy w warsztacie).  

Zobacz ofertę sklepu online migomat.com.pl – spawarki mig mag

Cykl pracy urządzenia

Pisząc o dobrej spawarce do warsztatu, nie można pominąć jej cyklu pracy. Czym on jest? To nic innego jak parametr, który informuje o długości działania urządzenia w 10-minutowym cyklu pracy. I tak na przykład 70% cykl pracy mówi o tym, że spawarka może pracować przez 7 minut, a 3 minuty trzeba przeznaczyć na jej ostudzenie. 

Jeśli obniżysz prąd spawania, zwiększysz sprawność spawarki (wydłużysz cykl jej pracy). 

Podajnik drutu

Kiedy wybierasz spawarkę do warsztatu, zwróć uwagę na podajnik drutu. Metalowe podajniki są trwalsze, a poza tym można na nich zamontować szpule z drutem nawet do 15 kilogramów. Spawarki kompaktowe mają wbudowany podajnik drutu, natomiast dzięki podajnikowi wydzielonemu, urządzenie może być oddalone od źródła. Wtedy konieczne jest użycie przewodu o określonej długości.  

Gabaryty i mobilność spawarki

Wybierając spawarkę do warsztatu, możesz zdecydować się na urządzenie mobilne o niewielkich gabarytach ze wbudowanym podajnikiem drutu. Czasami wystarczy sprzęt stacjonarny wyposażony w kółka ułatwiające jego przemieszczanie. Wiedz jednak, że ma to swoje ograniczenia w postaci długości uchwytu spawalniczego. 

Średnica elektrody

Im grubszy materiał spawasz, tym grubsza musi być średnica elektrody. Elektrodą o średnicy 2,0 mm możesz spawać materiały o grubości od 2,5 do 3,5 mm. Od elektrody uzależniona jest także moc spawarki. Na przykład na 1 mm elektrody przypada 40-50 A. Wśród elektrod wyróżnia się elektrody rutylowe i zasadowe (polecane profesjonalistom). 

Wiesz już, jak wybrać spawarkę do warsztatu. Taki sprzęt powinien być profesjonalny. Zwróć zatem uwagę na cykl pracy, zasilanie, amperaż, rodzaj podajnika drutu i rodzaj elektrody. Dopasuj je do spawanych materiałów i do swojego sposobu pracy. 

Sprawdź sklep migomat – stacjonarnie oraz online.

Related posts

Leave a Comment