Jak porównać i wybrać pompę ciepła?

pompy ciepła

Który model pompy ciepła będzie najlepszy? Odpowiedź na to trudne pytanie z pewnością ułatwi porównywarka, gdzie w łatwy sposób porównamy najważniejsze cechy.

Wybór konkretnego modelu pompy ciepła czasami warto zostawić specjaliście. Jeśli jednak z jakiegoś względu chcemy sami wybrać urządzenie do zamontowania w naszym domu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które opiszemy w poniższym artykule. Od tego jaką pompę ciepła wybrać może zależeć to czy w mroźne zimowe dni będziemy mieli ciepło w domu czy nie.

Wybór pompy ciepła krok po kroku

Rozważania na temat pomp ciepła musimy zacząć od ustalenia co będzie naszym dolnym źródłem ciepła. To kluczowa decyzja, która zawęzi nam poszukiwania i ułatwi podjęcie finalnej decyzji. Do wyboru mamy 2 podstawowe źródła ciepła:

  1. Powietrze
  2. Grunt

Możemy także dopisać, że będzie to woda, ale jest to na tyle mało popularny sposób pozyskiwania ciepła, uwarunkowany dostępem do wody, że w różnego rodzaju analizach jest często pomijalny. Zaletą najpopularniejszych powietrznych pomp ciepła jest przede wszystkim łatwość ich montażu i cena. Nie będziemy tego jednak teraz analizować szczegółowo.

Wracając jednak do pytania jaką pompę ciepła wybrać przejdźmy do kolejnego kroku. Jest nim moc urządzenia. Określana jest najczęściej w zależności od powierzchni budynku, a także jego kubatury. 

Kolejnym etapem wyboru jest podjęcie decyzji czy nasza pompa ciepła będzie typu monoblock, czyli cała jednostka będzie w „jednej bryle” czy będzie podzielona na 2 osobne.

Jeśli znamy odpowiedź na wcześniejsze kwestie możemy zabrać się za szukanie producenta pomp ciepła. Finalnie będziemy szukać i porównywać konkretne modele o czym piszemy niżej.

Jak porównać pompy ciepła

Porównanie konkretnych modeli pomiędzy sobą to kolejny etap, który należy pokonać, aby wybrać najlepszą pompę ciepła dla siebie. Pamiętajmy, żeby porównywać urządzenia o tych samych mocach i sposobach pozyskiwania ciepła z zewnątrz. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasza praca ma sens. Poniżej lista parametrów jakie powinniśmy wziąć pod uwagę jeśli decydujemy się na porównanie urządzeń:

  1. Dokładna moc
  2. Sprawność urządzenia
  3. Wymiary (długość, szerokość, wysokość)
  4. Waga 
  5. Głośność pracy
  6. Gwarancja producenta

Przy tym ostatnim punkcie należy szczególną uwagę zwrócić na to czy gwarancja dotyczy wszystkich elementów pompy ciepła. Częstą praktyką jest to, że czasami np. sprężarka ma krótszą gwarancję od pozostałych elementów. To ważne, bo długość takiego zabezpieczenia wpływa na nasze bezpieczeństwo w przyszłości i zabezpieczenie zwrotu z inwestycji.

Gdzie szukać informacji o aktualnych modelach i ofertach zakupu?

Świat się zmienia tak samo jak oferty producentów pomp ciepła. Wybór pompy ciepła trzeba oprzeć na aktualnych informacjach, recenzjach i opiniach. Bardzo ważne jest w tym wszystkim zaglądanie do źródeł, które od lat dostarczają czytelnikowi bieżących informacji na temat danego obszaru. W przypadku pomp ciepła bez wątpienia źródłem takich informacji jest portal https://optimalenergy.pl gdzie możemy znaleźć aktualne zestawienia porównujące ceny poszczególnych modeli, a także opinie na temat producentów. Bardzo duża rozpoznawalność tej strony daje nam pewność, że zawarte tam informacje i opinie są zgodne ze stanem faktycznym. 

Tak jak napisaliśmy wyżej decydują się na pogłębienie wiedzy na temat pomp ciepła sami w pierwszej kolejności musimy określić nasze potrzeby, wiedzieć jaki rodzaj pompy ciepła szukamy i do jakiego budynku będziemy go potrzebować. Wiedząc co się chce możemy przejść do porównywania i wyboru najlepszego dla nas rozwiązania. Pogłębienie wiedzy w tematyce pompy ciepła jest ważne nawet jeśli nie zdecydujemy się sami na jej zakup, a skorzystamy z usług firmy instalacyjnej. Będziemy w stanie wtedy merytorycznie z panem inżynierem porozmawiać i zrozumieć, dlaczego rekomenduje takie, a nie inne rozwiązanie.

Related posts

Leave a Comment