Konserwacja rzeźb z drewna do ogrodu

rzeźba drewniana

Rzeźby z drewna należą do najczęściej stosowanych elementów aranżacji ogrodu. Nic w tym dziwnego, ponieważ są bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Doskonale wpasowują się w różne style oraz idealnie komponują się z otoczeniem kwiatów, krzewów oraz drzew. Aby rzeźby drewniane do ogrodu zachowały swój atrakcyjny wygląd, należy jednak pamiętać o odpowiedniej ich konsekracji.  Czym zabezpieczyć drewniane elementy dekoracyjne w ogrodzie, aby nie uległy zniszczeniu pod wpływem warunków pogodowych?

Drewno jest doskonałym surowcem, który jest trwały oraz posiada niepodważalne właściwości dekoracyjne. Wykonane z niego meble ogrodowe i rzeźby, ponieważ większość czasu znajdują się na zewnątrz, są niestety wystawione na oddziaływanie czynników pogodowych. Żeby nasze ogrodowe wyposażenie nie straciło swoich walorów, powinniśmy skutecznie zabezpieczyć drewniane ozdoby, by zapewnić im ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi oraz biologicznymi. Malowanie drewnianych ozdób ogrodowych specjalistycznymi preparatami zapewnia im właściwą ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV i rozwojem grzybów pleśniowych, glonów czy też przed szkodnikami.

Czym zabezpieczać rzeźby z drewna do ogrodu?

Podstawowym zabezpieczeniem, jeśli chodzi o meble i rzeźby z drewna do ogrodu, są preparaty impregnujące. W sprzedaży dostępne są specjalne impregnaty ochronno-dekoracyjne oraz bezbarwne impregnaty ochronne. Są to środki, które tworzą na powierzchni drewna specjalne powłoki zabezpieczające. Zastosowanie impregnatów pozwala zabezpieczyć drewno przed opadami i rozwojem grzybów. Dodatkowo są to środki, które redukują chłonność drewna oraz poprawiają wydajność farb oraz lakierów.

Jak używać impregnatów do drewna?

Impregnat aplikuje się po wcześniejszym oczyszczeniu powierzchni drewna. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można użyć papieru ściernego lub szlifierki. Środek ochrony drewna należy nanieść  pędzlem bądź w przypadku mniejszych przedmiotów zastosować metodę zanurzeniową. Następnie ścieramy nadmiar środka za pomocą suchego pędzla. Dla uzyskania pożądanego efektu wystarczy jedna warstwa impregnatu. Po jej naniesieniu pozostawiamy drewnianą rzeźbę lub mebel ogrodowy do wyschnięcia.

Odpowiednio zabezpieczane ozdoby ogrodowe z drewna stanowią funkcjonalną, elegancką ozdobę na lata. Impregnowanie pozwala cieszyć się walorami drewna przez wiele sezonów. Aby czynności konserwacyjne odnosiły pożądane efekty, należy pamiętać o ich regularnym powtarzaniu zgodnie z zaleceniami producenta środka do ochrony drewna. 

Related posts

Leave a Comment