O czym należy pamiętać wybierając czujniki dymu i czadu?

czujnik czadu

Jedyną skuteczną ochroną przed zaczadzeniem jest zamontowanie czujników czadu. W okresie jesienno-zimowym większość domów i mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, używa ogrzewania gazowego, pieców, kominków bądź gazowych podgrzewaczy wody. Stwarza to wysokie ryzyko uszczelnienia instalacji, zmniejszenia ilości tlenu w powietrzu oraz wydzielania zabójczego czadu. Jak wskazują statystyki, każdego roku ginie z tego powodu nawet kilkaset osób. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja piecyków i kominków.

Czujniki czadu służą do wykrywania tlenku węgla. Jest to substancja bezbarwna, bezwonna i pozbawiona smaku. Nie bez powodu określany jest mianem „cichego zabójcy”. Uwalnia się podczas niepełnego spalania w urządzeniach grzewczych: gazu ziemnego, węgla, propanu, butanu, ropy naftowej oraz drzewa. Czad bywa szczególnie zabójczy, jeżeli pomieszczenie nie posiada dobrej wentylacji oraz drożnych ciągów kominowych. Wówczas już niewielka jego dawka może okazać się śmiertelna. Należy więc regularnie sprawdzać szczelność instalacji gazowej, zwłaszcza w jesiennej oraz zimowej porze roku.

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Sygnalizatory gazów, inaczej detektory gazów mają za zadanie odpowiednio wcześnie wykryć niebezpieczny poziom stężenia gazów w powietrzu oraz zaalarmować o tym fakcie otoczenie. Dostępne są następujące rodzaje czujników, w zależności od kąta monitorowania powietrza:

  • czujnik czadu z elektronicznym układem sterującym oraz sensorem elektrochemicznym, wykrywa tlenek węgla,
  • czujnik gazu z elektronicznym układem kontrolnym oraz sensorem półprzewodnikowym, wykrywa gaz ziemny, amoniak, wodór oraz propan i butan,
  • czujniki czadu i gazu z elektrochemicznym oraz półprzewodnikowym sensorem,
  • czujnik dymu papierosowego z układem kontrolnym oraz sensorem foto-optycznym, precyzyjnie wykrywa dym papierosowy,
  • czujniki dymu z foto-optycznym sensorem, monitoruje pomieszczenia i wykrywa zbyt wysokie stężenie dymu.

Na rynku znajdują się różne modele i typy czujników. Mogą one działać samodzielnie lub być połączone z centralami alarmowymi, w zależności od potrzeb użytkowników oraz specyfiki danego budynku bądź lokalu.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Najważniejszym elementem czujnika jest chemiczny lub elektrochemiczny sensor. Jest on wyposażony w specjalną substancję, która reaguje na obecność tlenku węgla w powietrzu. Następnie informację tę rejestruje i diagnozuje mikroprocesor. To on precyzyjnie określa poziom stężenia, np. na wyświetlaczu. W przypadku przekroczenia normy automatycznie uruchamia się głośnik i/lub sygnalizator świetlny. Półprzewodniki reagujące na tlenek węgla posiadają w swoim składzie dwutlenek cyny. Czujniki czadu działają sprawnie od 2 do 5 lat. Po upływie tego czasu detektor nie jest już zdatny do użytku.

Czujnik dymu może stanowić samodzielnie pracujące urządzenie lub część bardziej rozbudowanej instalacji. Zasada działania jest w obu przypadkach identyczna. Detektor monitoruje stężenie gazu i tlenku węgla w powietrzu. Jeżeli zostanie przekroczona norma bezpieczeństwa, uruchamia się alarm dźwiękowi i/lub świetlny. Czujniki połączone z centralami natychmiast przesyłają do nich informację o zagrożeniu.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Oprócz tego, że czujniki dymu muszą spełniać najwyższe standardy jakości, powinny być również odpowiednio rozmieszczone. Najlepiej zamontować je w pomieszczeniu, które stanowi potencjalne źródło tlenku węgla, np. w piwnicy lub kotłowni, gdzie znajduje się piec grzewczy. Jeżeli w budynki jest więcej takich pomieszczeń, warto zainwestować w kilka detektorów. Dzięki temu domownicy lub pracownicy mogą się cieszyć gwarancją bezpieczeństwa.

Czujniki czadu należy umieścić w odpowiedniej odległości od źródła dymu. Nie mogą one bowiem znajdować się zbyt blisko lub zbyt daleko od pieca grzewczego czy kominka. Eksperci zalecają, aby zamontować detektor nie bliżej niż jeden metr oraz nie dalej niż cześć metrów od potencjalnego źródła czadu. Ponadto należy umieścić czujnik dymu co najmniej 30 cm od sufitu oraz 2 metry od podłogi.

Warto także pamiętać, aby nie montować detektorów w nasłonecznionym miejscu, przy oknie, w samym roku pomieszczenia, tuż pod sufitem oraz w niedalekiej odległości od kanałów wentylacyjnych.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Wybierając czujniki dymu do biura lub mieszkania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • rodzaj czujnika: w przypadku piecyka gazowego najlepszym rozwiązaniem będą czujniki czadu i gazu, wykrywające tlenek węgla oraz takie, które zostały wytworzone w technologii elektrochemicznej,
  • częstotliwość pomiarów: im detektor częściej dokonuje pomiaru stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu, tym większe prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia zagrożenia,
  • sposób sygnalizacji: najlepszym rozwiązaniem jest wydawanie przez czujnik dymu alarmu dźwiękowego oraz świetlnego.

Poza wymienionymi czynnikami warto także wziąć pod uwagę: jakość sensora optycznego, zasilanie, możliwości montażu, łatwość obsługi, wytrzymałość obudowy, zgodność z normami bezpieczeństwa, a także sygnalizację rozładowanych baterii.

Related posts

Leave a Comment