Ocieplanie poddasza – która metoda jest najskuteczniejsza i najtrwalsza?

ocieplanie poddasza

Poddasze jest tym elementem konstrukcyjnym domów, które może, ale nie musi być wykorzystane użytkowo. Niezależnie jednak od tego, czy zostanie przeznaczone na strych czy może na powierzchnię mieszkalną, należy przeprowadzić jego ocieplanie. Zasadniczo ma się do wyboru dwie formy: zewnętrzną i wewnętrzną, które z kolei można wykonać różnymi metodami.

Z zewnątrz łatwiej

Niewątpliwie najprościej ocieplać budynki od strony zewnętrznej za pomocą tradycyjnego styropianu. Cały proces zajmuje wtedy mniej czasu, a przycinanie płyt styropianowych i ich klejenie nie wymaga aż takiej precyzji jak przy metodach wewnętrznych. Pod znakiem zapytania stoi jednak trwałość takiej metody, ponieważ w grę wchodzą oddziałujące silnie warunki atmosferyczne. Jeśli warstwa izolacyjna nie zostanie odpowiednio zabezpieczona i otynkowana dobrej jakości materiałem, jej żywotność znacznie spada, a jakość izolacji wyraźnie się obniża.

Z wewnątrz skuteczniej

Dlatego coraz częściej budowlańcy i wykończeniowcy doradzają swoim klientom metody wewnętrzne. Dzięki nim ocieplanie poddasza można wykonywać właściwie przez cały rok bez względu na panującą pogodę. Sama warstwa izolacyjna nie jest też narażona na działanie deszczu lub śniegu i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń chroniących ją przed warunkami pogodowymi. Popularną metodą takich wewnętrznych ociepleń staje się izolacja natryskowa. Zyskuje ona zwolenników zarówno wśród klientów ze względu na stosunkowo niskie koszty inwestycji, ale i wśród wykonawców, ponieważ jej nałożenie za pomocą specjalnych agregatów jest też bardzo proste i szybkie.

Zalety izolacji natryskowej

Prostota i szybkość to jednak nie wszystkie plusy takiej metody, a ocieplanie poddasza to nie jedyna opcja jej zastosowania. Izolacja natryskowa dzięki swojej uniwersalności może być z powodzeniem stosowana też w innych typach budynków, w tym przemysłowych, magazynowych czy gospodarczych. Zachowuje bardzo wysokie parametry izolacyjne w zimę oraz w lato, a dodatkowo także:

– jest trwała, nie poddając się oddziaływaniom czynników zewnętrznych,

– wykazuje wysoką skuteczność w wypełnianiu luk i szczelin, co zapobiega wytwarzaniu mostków termicznych i nisz gromadzących wilgoć,

– ze względu na fakt, że izolacja jest tworzona przez piankę poliuretanową, cechuje się wysoką elastycznością,

– znacznie zmniejsza poziom utraty energii cieplej uciekającej przez dach (nawet do 50%),

– jest bezpieczna dla zdrowia, nie pyli i nie wywołuje alergii.

Zróżnicowana grubość izolacji

Specjaliści od budownictwa wymieniają jeszcze jeden element optujący za stosowaniem izolacji natryskowej i pianki poliuretanowej w przypadku prac przy ociepleniach. W przeciwieństwie do innych metod w tym wypadku można dowolnie i niemal bez ograniczeń sterować grubością warstwy izolacyjnej na miejscu. Nie trzeba zamawiać specjalnego styropianu czy wełny mineralnej o ustalonej przez siebie grubości, co znacznie zwiększa koszty. Można za to samemu ustalać jej parametry i dopasowywać je na bieżąco do danego wnętrza, dzięki czemu zachowuje się wysoki poziom izolacji.

Related posts

Leave a Comment