Jaką baterię łazienkową wybrać?

baterie łazienkowe

Łazienka powinna być ładna, ale przede wszystkim wygodna i praktyczna, dlatego warto zadbać o to, by jej wyposażenie było wykonane z materiałów trwałych i wysokiej jakości. Dotyczy to nie tylko wanien, natrysków czy umywalek, ale także baterii łazienkowych, które powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i dopasowane stylem do ogólnego wystroju wnętrza.

Jaka bateria do jakiej umywalki?

Wybierając baterie łazienkowe pamiętajmy przede wszystkim, by były funkcjonalne i wykonane z solidnego materiału. Mają przecież posłużyć nam przez długie lata, a jak wiadomo z łazienki korzysta się często i na pewno nie chcielibyśmy, by nasze krany uległy szybkiemu uszkodzeniu. Wybór powinien uwzględniać rodzaj umywalki, by oba te elementy ze sobą współgrały, a woda nie rozlewała się po podłodze. Zatem jeśli nasza łazienka wyposażona jest w małą umywalkę, lepiej dopasować do niej baterię sztorcową, natomiast wystrzegać się należy krótkich wylewek w przypadku szerokich umywalek, gdyż korzystanie z nich może być niewygodne. Warto także pamiętać o tym, by bateria łazienkowa była jednego typu zarówno w umywalkach, jak i np. natryskach czy wannach, co podniesie estetykę wnętrza i sprawi, że całość będzie idealnie ze sobą współgrać.

Rodzaje baterii i ich montaż

Na rynku spotkać można wiele rodzajów baterii łazienkowych stojących i montowanych w ścianie, ale pamiętać należy o tym, że o właściwym wyborze decydować powinny nie tylko nasze indywidualne upodobania, ale także rodzaj umywalki, do której będą one przymocowane. Wiadomo, że jedne z umywalek są szersze, a inne węższe, a także niektóre z modeli posiadają specjalne otwory do montażu baterii, co także należy brać pod uwagę. Ważna jest także odpowiednia proporcjonalność, więc pamiętajmy, by odległość między końcem wylewki a dnem umywalki nie była mniejsza niż 15 cm. Do umywalek dużych z pewnością lepiej sprawdzi się bateria z wysokim korpusem i długą wylewką, dzięki której będziemy mogli np. umyć głowę w umywalce czy napełnić wazony wodą. Decydując się na baterie łazienkowe stojące (sztorcowe) wybrać można spośród tych, które mocuje się na blatach, na obrzeżach umywalki, lub w podłodze, z czego te drugie są obecnie najbardziej popularne. Istotne jest także, czy wybrana bateria ma mieć budowę tradycyjną z kurkami ciepłej i zimnej wody, czy może lepszym rozwiązaniem będzie dla nas jednouchwytowy mieszacz wody.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze baterii łazienkowej?

Wybierając baterie łazienkowe warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka elementów ich budowy, które wpływają na funkcjonalność poszczególnych modeli. Przede wszystkim sprawdźmy, czy bateria wyposażona jest w ceramiczną głowicę, która zapobiegać będzie kapaniu wody z kranu. Warto także sprawdzić, czy wybrany przez nas model posiada perlator czyli sitko, które sprawia, że woda jest napowietrzana i w rezultacie zużywa się jej mniej. Wygoda użytkowania, to także łatwo poruszające się kurki zimnej i ciepłej wody, a także gładka powierzchnia baterii, która sprawia, że łatwiej będzie ją utrzymać w czystości, dzięki czemu przedłużymy jej żywotność i nie doprowadzimy do rdzewienia elementów, które mają bezpośredni kontakt z wilgocią. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór tych baterii, które posiadają kilka trybów przepływu wody. Nie zawsze przecież potrzebujemy pełnego strumienia wody, a ustawienie przepływu w trybie ekonomicznym z mniejszym przepływem pozwoli oszczędzić nawet 50% zużycia wody, co szczególnie w łazience może być przydatną funkcją dającą realne oszczędności. Warto więc sięgnąć po modele, które posiadają specjalny ekoprzycisk automatycznie dostosowujący przepływ wody na poziom ekonomiczny.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://buduje-remontuje.pl/. Znajdziesz tam liczne porady na tematy związane z budownictwem oraz projektowaniem wnętrz.

Related posts

Leave a Comment