Jak odrestaurować stary stół z drewna?

Jak odrestaurować stary stół z drewna?

Drewno jest piękne, eleganckie i ponadczasowe, a meble z drewna, dzięki możliwości łatwej renowacji, mogą zostać z Tobą na długie, długie lata. Jeśli więc masz w domu np. drewniany stół, który został nadgryziony zębem czasu, nie pozbywaj się go! Renowacja starego, drewnianego stołu nie jest trudna, a efekt może być zaskakujący. Sprawdź, jak odrestaurować drewniany stół.

Lista zakupów

Zanim zabierzesz się za renowację drewnianego stołu, skompletuj niezbędne akcesoria. Oto przedmioty, które Ci się przydadzą:

  • preparat do mycia drewna;
  • papier ścierny (grubość: 60, 120 lub 180 i 240);
  • gąbka ścierna 400;
  • ściereczki, myjki, zmywaki;
  • rękawice ochronne;
  • pędzel (najlepiej płaski);
  • bejca wodna lub lakierobejca;
  • olejowosk twardy.

W zależności od tego, w jakim stanie jest Twój stół i jaki efekt chcesz uzyskać, mogą przydać Ci się także: farba do drewna, szlifierka taśmowa lub mimośrodowa, strug ręczny lub elektryczny.

Jak odrestaurować drewniany stół – instrukcja krok po kroku

Krok 1. Zestrugaj blat

Zaczynamy od pracy dla chętnych, czyli od strugania blatu. 😉 Struganie ręczne jest łatwiejsze (i trudniej w ten sposób uszkodzić drewno), a praca ze strugiem elektrycznym wymaga mniej wysiłku i czasu.

Krok 2. Wyszlifuj blat

Wyrównaj powierzchnię blatu przy pomocy szlifierki taśmowej lub, jeśli nie masz takiego sprzętu, papieru ściernego.

Jeśli korzystasz ze szlifierki, pamiętaj, by trzymać ją równolegle do blatu i przesuwać wzdłuż stołu. Na koniec tego etapu doczyść blat papierem ściernym 60.

Krok 3. Wygładź blat

Możesz wygładzić blat stołu szlifierką mimośrodową lub, jeśli jej nie masz, użyj papieru ściernego 120 lub 180, a potem jeszcze papieru 240.

Jeśli korzystasz ze szlifierki, na koniec również możesz potraktować blat papierem 240.

Krok 4. Przygotuj nogi i stelaż

Powyższe czynności wykonaj także do przygotowania nóg i stelaża stołu – oczywiście tylko wtedy, jeśli je również chcesz pomalować.

Krok 5. Oczyść stół

Wyczyść blat, nogi i stelaż z pyłu i kurzu, a potem odtłuść specjalnym środkiem do mycia drewna.

Krok 6. Przejdź do bejcowania, malowania i olejowania  

Jeśli renowacji poddajesz nogi i stelaż, zacznij od malowania właśnie tych części. Jeśli blat będzie miał inny kolor, oklej taśmą malarską miejsca styku stelaża/nóg z blatem. Blat stołu możesz pomalować np. bejcą wodną.

Po bejcowaniu i malowaniu przychodzi czas na olejowanie. Zwykle olej należy nakładać kilka razy, choć wszystko zależy od rodzaju drewna.

Na koniec, gdy wszystkie warstwy oleju już wyschną, możesz wygładzić powierzchnię blatu gąbką ścierną 400.

Wskazówka! Zamiast lakieru możesz wykorzystać lakierobejcę. Preparat ten łączy funkcje lakieru i oleju. Inaczej mówiąc, jest rodzajem lakieru z pigmentem.

Interesuje Cię tematyka związana z DIY, majsterkowaniem czy remontami. Więcej tego typu wskazówek znajdziesz na blogu: arekskuza.pl/.

Related posts

Leave a Comment