Do czego wykorzystać beton lekki?

Skala zastosowania betonu lekkiego jest na znacznie niższym poziomie niż betonu żwirowego, czyli zwykłego, z którego tworzy się elementy konstrukcyjne budynków. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na beton lekki oraz z jakich jego właściwości warto skorzystać.

Beton lekki a beton zwykły

Podstawową różnicą między dwoma wymienionymi betonami jest – jak sama nazwa mówi – ich ciężar. Gęstość betonu lekkiego może być nawet 7 mniejsza, jeśli mówimy o odmianie komórkowej, wyróżniającej się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Beton ten – w przeciwieństwie do zwykłego, na podstawie którego opierają się konstrukcje obiektów przemysłowych, wodnych i komunikacyjnych – jest używany do elementów ściennych i stropowych: jako bloczki ścienne, nadproża, warstwa wyrównawcza czy podkładowa, jako materiał pod ogrzewanie podłogowe lub dla powierzchni o dużym spadku. Beton lekki jest więc stosowany wszędzie tam, gdzie zwykły byłby po prostu zbyt ciężki. 

Zastosowanie betonu lekkiego

Ze względu na swoje właściwości, beton lekki może służyć jako materiał konstrukcyjny, izolacyjny oraz izolacyjno-konstrukcyjny. Najczęściej tworzy się z niego warstwę termoizolacyjną i spadkową tarasów i płaskich dachów, izolacyjną stropu nad piwnicą oraz nad ostatnią kondygnacją, wypełniająco-izolacyjną odciążającą konstrukcję podczas renowacji starych budynków i stropów oraz warstwę termoizolacyjną w ogrzewaniu podłogowym. Jeśli jesteś zainteresowany takimi właściwościami betonu, zobacz co ma w swojej ofercie betoniarnia Bydgoszcz. Z pewnością znajdziesz materiał dla siebie, bez względu na to czy szukasz betonu lekkiego, zwykłego czy jeszcze czegoś innego.

Jak powstaje beton lekki?

Do przygotowania każdego rodzaju betonu dodaje się kruszywo, które albo pochodzi z twardych skał i ma wysoki ciężar – beton żwirowy, albo są to surowce mineralne i odpady przemysłowe – beton lekki. W przypadku tego drugiego, najbardziej popularnym kruszywem jest keramzyt, pochodzący z glin ilastych. Z takiego betonu tworzy się mniejsze elementy ścienne, które mogą śmiało zastępować konstrukcje z pustaków ceramicznych i bloczków wapienno-piaskowych. Co więcej może stanowić składnik do produkcji wielkowymiarowych elementów stropowych i ściennych, co jest tylko dowodem na jego dobre właściwości wytrzymałościowe. 

Dlaczego warto używać betonu lekkiego?

Niewątpliwie największą zaletą, na którą wskazuje sama nazwa, jest niski ciężar betonu lekkiego. Pozwala to na odciążenie budynku, zapewniając przy tym odpowiednią izolacyjność cieplną. Dzięki swoim właściwościom jest zabezpieczeniem instalacji ciepłowniczych, chroniąc je również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest więc bardzo dobrym materiałem do budowy nie tylko konstrukcji przemysłowych, ale również domów. 

Related posts

Leave a Comment