Wielkoformatowe płytki gresowe.

Płytki gresowe to płytki, które z reguły układamy w pomieszczeniach, które mają więcej niż dziesięć metrów kwadratowych i jest to dobry zwyczaj. Układanie płytek wielkoformatowych z gresu w mniejszych pomieszczeniach mogłoby zdecydowanie przytłoczyć takie pomieszczenia oraz optycznie je pomniejszyć, a z reguły nie jest to korzystny zabieg. Wielkie płytki z gresu to materiały, które szturmem podbijają świat budownictwa. Największe płytki gresowe, jakie można obecnie spotkać w sklepach to takie, które mają prawie półtora metra szerokości. Są to oczywiście płytki, które mają jednorodną długość boków.

Niektórzy twierdzą, że gres zawarty w wielkich płytkach jest materiałem, który układa się znacznie szybciej niż w przypadku gdy trzeba uporać się z większą ilością mniejszych płytek. W rzeczywistości jednak nie jest to prawda – jest to materiał, który wymaga taką samą ilość czasu i uwagi jak mniejsze elementy. Gres zawarty w wielkich płytkach to materiał, który wymaga dużej ilości uwagi ze względu na to, że potrzebna jest oczywiście precyzja. Najmniejsze nierówności mogą niestety kończyć się problemami po około roku używania takiej podłogi: płytki odkształcają się, pękają.

Gres w postaci wielkich płyt jest bardzo popularny szczególnie w przypadku salonów, które mają wielkie powierzchnię. Takie płytki układa się także w przychodniach i innych miejscach, w których znajdują się większe hole. W takich miejscach estetyczny wygląd podłogi odgrywa bardzo ważną rolę.

Jak układać takie płytki?

Należy przede wszystkim zadbać o odpowiedniej grubości i jakości podłoże. Jedynie płytki ułożone na idealnie równej powierzchni, która została starannie wypoziomowana pozwala na cieszenie się odpowiedniej jakości podłogą. Klej używany do mocowania gresu na podłożu powinien pozwalać na samoistne ułożenie się płytek. Nie może on więc szybko wysychać i sztywnieć. Powinien być elastyczny i powinie płytkom pracować samodzielnie aż do uzyskania satysfakcjonującego położenia w naturalny sposób.

Related posts

Leave a Comment